OtomobilTeknoloji

Volvo’nun Yeni Elektrikli Canavarı ya da Tesla Killer

Volvo yeni bir elektrikli araç yapıyor, şaşırtıcı olan ise tonlarca paraya mal olmayacak bir araç yapması. (Bu tonlarca paraya mal olmama durumu tabii ki ABD için geçerli. Türkiye’de malum durumlardan dolayı, ÖTV’si düşük de olsa böyle bir araç dünya para olur.)

Automative News’in haberine göre, lüks otomobil üreticisi Volvo’nun ABD kolunun CEO’su Lex Kerssemakers, Cenevre Otomobil Fuarı’nda, şirketin elektrikli aracı 2019 yılında 35,000 ila 40,000 dolar fiyatla satışa sunacağını anlattı.

Volvo’nın elektrikli otomobili ile ilgili şu an pek az detay biliniyor. Hatta aracın boyutuna dahi karar verilmiş değil, ancak Kerssemakers 250 millik (402 kilometre) bir menzile sahip olacağını açıkladı.

Volvo halihazırda bazı modellerinin hybrid versiyonlarını üretiyor. Bu modeller içinde XC90 SUV modelinin ve V60 modelinin hybrid versiyonları mevcut. Fakat henüz tamamen elektrikli bir model üretmiyor.

CEO, “Eğer ABD’de bir hamle yapacaksam bu hamlenin hacimli olmasını isterim, ihtiyacım olduğuna inandığım şey bu.”

Tamamen yeni bir elektrikli araç geliştirmek ve bu aracı 2 yıldan az bir sürede piyasaya sürebilmek göz korkutucu bir görev. Ancak, Kerssemakers, Volvo’nun modüler platformlarının bunu mümkün kılacağını söyledi.

Fiyatlama ise, en önemli rakipleri Tesla Model 3, 215 millik menzili ile 2017 sonlarında piyasaya çıkacak ve teşvikler uygulanmadan 35,000 dolar fiyata sahip olacak. Chevrolet Bolt, 238 millik menzile sahip, şu an ABD’de piyasada ve yine teşvikler uygulanmadan 37,500 dolara satılıyor.

2019’a kadar köprünün altından çok sular akar, umuyoruz ki Volvo’nun elektrikli aracı ile ilgili daha fazla detay bilebiliriz.

Volvo’nun tamamen elektrikli olacak aracının henüz fotoğrafı yayınlanmadı. Bu fotoğraftaki Hybrid XC90.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu