İnternetTeknoloji

Windows Oturum Açma Şifresini Bulmak

Windows işletim sistemi kullanıcıların ya da bir tanıdıklarının oldukça sık başına gelen bir olay, şifre unutulması ve bir türlü akla gelmemesi:) Genellikle konulan şifreler basit ve kısa türdendir. Hatta kullanıcı profiliniz için şifre üretirken birde sizden bu şifreyi unutmanız durumda hatırlamanız açısından bir ipucu belirtmeniz istenir. Ancak oldu ya hem şifrenizi unuttunuz hem de bu ipucu size birşey ifade etmiyor. İşte bu noktada Windows arayüzünden yapabileceğiniz birşey kalmıyor. Tam da bu noktada imdadımıza bu konuda oldukça başarılı ve ücretsiz bir yazılım olan Ophcrack isimli program yetişiyor. Windows XP, Windows Vista ve diğer Windows işletim sistemlerinde de kullanabilirsini bu programı. Bir başkasının bilgisayarında Windows şifresini kırmak düşünceleriniz olmadığını varsayarak, programın detaylı olarak kullanımını resimlerle anlatmaya başlayalım..

1. Adım

Öncelikle Ophcrack programını indirmek için kendi sitesine giriyoruz.

Karşımıza çıkan 2 seçenekten sağdakini “Download ophcrack LiveCD” olana tıklıyoruz.

Ophcrack LiveCD Download

2. Adım

Eğer Windows XP kullanıcıysanız “ophcrack XP LiveCD” ye, eğer Windows Vista ve üzeri bir işletim sistemi kullanıcısıysanız “ophcrack Vista LiveCD” ye tıklayarak programa ait .ISO uzantılı dosyanın indirme sayfasına yönleniyoruz. Ve .ISO uzantılı dosyayı masaüstüne kaydediyoruz.

Ophcrack LiveCD Download

Boyutu biraz büyük olduğundan (XP LiveCD 400MB civarı) indirme işlemi biraz vakit alacaktır.

3. Adım

İndireceğimiz dosya .ISO uzantılı olduğundan,  ilerdeki adımlar için bu dosyayı CD’ ye çekiyoruz.

* Önceki işlemleri isterseniz parolasını kaybettiğiniz bilgisayarda varsa diğer bir kullanıcı hesabıyla, isterseniz de başka bir bilgisayarda yapabilirsiniz. Sonuç olarak bu dosyayı CD’ ye çekip parolasını kaybettiğimiz bilgisayarda kullanacağız.

4. Adım

Şifresini unuttuğunuz bilgisayarı başlatıp, çektiğimiz CD’ yi sürücüye takıyoruz ve bilgisayarı baştan başlatıyoruz. Ancak bilgisayar başlarken Boot Menu‘ ye giriş yapmak için F12‘ ye parmağımızı basılı tutuyoruz. Ya da F2 ile BIOS ayarlarından da bu işlemi yapabilirsiniz. Nasıl kolay gelirse artık size. Ben BIOS’ a girip bilgisayarım CD’ den başlatılsın seçeneğini en üste taşıyıp kaydettim.

Bilgisayarı CD’ den Başlatma

5. Adım

Bundan önceki adımı sorunsuz olarak yaptıysanız eğer, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda karşınıza resimdekine benzer bir menü gelecek. Graphic Mode – Automatic seçeneğini tıklayıp devam ediyoruz.

Ophcrack LiveCD

6. Adım

Bundan sonrasında artık sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan Ophcrack sizin için bilgisayardaki tüm hesapların şifrelerini ekrana yazacak.

Alttaki resimde gördüğünüz gibi bilgisayarımda şifre tanımlanmış iki hesabında şifresini çözdü.

Windows’ taki Hesapların Şifreleri

farketmeznet‘ adlı hesabın şifresi ‘Password1

Administrator‘ hesabı içinde tanımlanmış şifrenin ‘1 ‘ olduğunu ekranda gösterdi.

7. Adım

Bundan sonra ise geriye bilgisayarı yeniden başlatıp, hesabınızla giriş yapmak kalıyor geriye.

Tabi bilgisayar başlarkenyine Boot Menu’ ye girip CD’ den başlatılsın komutunu eskisi gibi Hard-Drive olarak seçmeyi unutmayın.

Not: İşlem yaptığınız bilgisayarda 1GB altında bir RAM varsa bazen hata verebiliyor. Deneme yaptığım bilgisayarda 1GB RAM mevcuttu ve resimde de görebileceğiniz gibi yaklaşık 4,5 dakikada tüm hesapların şifrelerini çözüp ekranda gösterdi. Ve yine şifreniz ne kadar karmaşıksa programın şifreyi bulmasıda o kadar zaman alıyor.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. kardeş ben tam bu işlemleri yapıyorum ama olmuyor yardım edermsin allah rızası için

  2. boot ettiktjen sonra
    no partition containing hashes found
    diye uyarı geliyor
    cevap verirsen sevinirim

  3. Benim hiç karşılaşmadığım bir hata ve O hata için net bir cevap da verilmemiş programın kendi web sayfasında. Ancak eski versiyonları denemek önerilmiş. Eğer buna rağmen halen hata alıyorsanız bir de Spower Password Tools programını denemenizi öneriyorum. O da gayet kullanışlı bir program.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu