MobilTeknoloji

Android Cihazlarınızda Kullanabileceğiniz En İyi 3 Rom

Android cihazlarınızın özelleştirilebileceğini hepimiz biliyoruz. Peki, bu özelleştirmelerin daha ileriye taşınıp; yepyeni bir Android yazılımı kurabileceğinizi biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz. Bu tür işletim sistemi çekirdeklerinden, açık kaynak kodu çıkarılıp düzenlenerek yaratılan işletim sistemlerine ROM diyoruz. Resmi ve resmi olmayan pek çok rom mevcut ve bunlar türüne göre ayrılıyor. Daha fazla bilgiyi, Google’da ROM Nedir aramaları yaparak, edinebilirsiniz. Şimdi sizlerle, Android Cihazlarınızda Kullanabileceğiniz En İyi 3 Rom tanıtımını gerçekleştireceğiz.

Yazıda Neler Var?

Cyanogenmod

Cyanogenmod ROM
Tamamı ile şirket haline gelen Cyanogenmod, yıllardır Android sürümlerine göre Romlar üretmekte ve Android’i didiklemeyi sevenlerin ilk tercihi; Cyanogenmod Rom’ları olmaktadır. Özellikle hız ve stabilitesi ile kendini resmi Rom’lardan bir adım öteye götüren bu romun en büyük avantajlarından biri de; henüz modelinize gelmeyen Android sürümlerini bile modellerinize hızlı bir biçimde port edebilmesi. Bu sayede, pek çok insan resmi güncellemesini almaktan, almayı beklemekten vazgeçerek cihazlarını root ederek, Cyanogenmod Rom’a hazırlıyorlar. Android Cihazlarınızda Kullanabileceğiniz En İyi 3 Rom tarafında, en iyisi olan Cyanogenmod’u kullanmanızı tavsiye ederiz.

Pac ROM

Pac ROM

Custom Rom alanında en çok kullanılan bir diğer Rom olan Pac ROM, tıpkı Cyanogenmod gibi, hızlı güncellemeleri ile kullanıcılarının beğenisine sunulmuş durumda. Pac ROM, Cyanogen’e göre daha fazla özelleştirilebilmesi ile biliniyor ve elbette stabilize ve performans açısından, Cyanogenmod ile fena bir rekabet halinde. Siz de, yeni Rom’lar ve telefonunuz üzerinde yeni keşiflere dalmak istiyorsanız, modelinize uygun Pac ROM’u; telefonunuza kolayca port edebilirsiniz.

AOKP ROM

AOKP Rom

AOKP, Custom Rom’lar içerisinde en fazla özelleştirilebilen Rom serilerinden biri olarak karşımıza çıkmakta. Geçmişi Cyanogenmod kadar eski olan AOKP’nin; Android Cihazlarınızda Kullanabileceğiniz En İyi 3 Rom arasında olması gerekiyordu. Özellikleri Cyanogenmod ile hemen hemen aynı olan ancak daha çok özelleştirme sevenler tarafından tercih edilen bu Rom’un da; güncelleme tarihleri ekip tarafından, diğer Rom’ların çıkış tarihleri civarında hazırlanıyor. AOKP Rom, görünüm açısından da diğer Rom’lara bir tık daha üstünlük sağlayacak bir nüansa sahip. Siz de, telefonunuzu özelleştirmeyi seviyor ve kurcalamaya bayılıyorsanız, AOKP Rom’u deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu