Teknoloji

Recuva Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen durumlarla karşılaşıp önemli dosyalarınızı kaybettiyseniz, “Recuva isimli programı kullanarak silinen dosyalarınızı geri nasıl getirebilirsiniz” bu yazımızın içeriği bu soruya cevap niteliğinde olacak.

Bilgisayar başında olan kullanıcıların en büyük problemi önemli dosyaları kaybetme korkusudur. Bu gerçekten çok can sıkan bir durumdur. Recuva uygulaması, normal olarak kurtaramadığınız dosyalarınızı geri getirmek için geliştirilen bir araçtır. Video resim, müzik ve diğer tüm dosya türlerindeki verilerinizi kurtarmanıza imkân tanıyor. İsterseniz recuva nasıl kullanılır? Bir göz atalım.
Recuva nedir? Silinen dosyaları geri getirme programıdır. Tek tek dosya kurtarma işlemini yapmaya başlıyoruz: “Recuva Ena Ekran” uygulamasını çalıştıralım. Sonra dosya türünü seçiniz ve karşınıza gelen dosyalarla ile ilgili buradan bir seçim yapın. Şayet tüm verilerinizi kurtarmak istiyorsanız “Diğer Dosyalar” sekmesini seçip “sonraki” butonuna basabilirsiniz. Bir sonraki adımda ise dosyalarınızın bulunduğu dizini seçiniz. Belirli bir yerde seçeneğine tıklayarak, sürücü ya da klasör seçebilirsiniz. Bu adımdan sonra kurtarma işlemini başlatalım. Derinlemesine analiz seçeneğini kullanarak, geniş bir tarama da yapabilirsiniz.
Kurtaracağımız dosyaların boyutuna bağlı bulunan dosyalar listelenecektir. Ancak tüm dosyalar sağlam bir şekilde kurtaramayabiliriz. Durum sekmesinde yazan bilgiye göre dosyaları seçerek kurtarma işlemine başlayalım. Kurtarılamaz olarak işaretlenmiş dosyalar için yapacağımız bir şey yoktur. Zayıf ve çok zayıf olarak işaretlenmiş dosyalar için ise çok umutlu olmayalım. Örneğin bu kategoride bir resim dosyasının bozulmuş hali karşımıza çıkabilir. Yanlışlıkla silinen dosyalarınızı geri getirmek bu yöntemlerle mümkündür. Yalnız her dosyayı kurtarmanız mümkün olamaz. Bunun nedeni ise ilgili sürücünün üzerine sonradan veri yazılması olarak gösterebiliriz. Recuva nedir, açıklamaya çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu