Teknoloji

Avast’ta Karantinaya Alınan Dosyaları Geri Getirme

Bilgisayarınızı ve mobil cihazınızı korumak için ücretsiz çalışan “Avast Free Antivirüs” programı diğer güvenlik yazılımları gibi bazen güvenli olan dosyaları karantinaya taşıyabilir. Bu yazımızda avast’ta karantinaya alınan dosyaları geri getirme konusunu adım adım anlatacağız.

Bilgisayarımıza indirdiğimiz dosyalar tüm kullanıcılar tarafından kullanılan ve oldukça güvenli bir dosya dahi olsa antivirüs yazılımının güncel olmaması ya da başka bir sebepten dolayı dosyamız karantinaya çekilir. Birçok antivirüs yazılımında karantinaya alınan dosyaları bulmak oldukça güçtür. Ancak avast’ta karantinaya alınan dosyalar kolayca bulunabilir. Sadece birkaç tıklama ile karantinaya alınan tüm dosyalarınızı görebilirsiniz ve tek tıkla geri getirebilirsiniz. Dilerseniz avast’ta karantinaya alınan dosyaları geri getirme konusunu iyice anlatalım.

avast

Avast free antivirüs, tehdit olarak gördüğü dosyayı karantinaya aldıktan sonra sistem bildirim alanında tehdit hakkında kısa bir bilgi verir. Hangi dosyanın bilgisayarımıza zarar verdiğini ve ne tür bir virüs bulaştırdığını görürüz. Bu bildirim aynı zamanda dosyayı güvenli olarak işaretleyebilmeniz ve yanlış alarm verdiğine dair rapor sunmanız için ek seçenekler sunar. Bu seçeneklerden birine tıkladığınızda da karantinaya alının dosyalarınızı geri getirmiş olursunuz.
Avast’ta karantinaya alınan dosyalar karşınıza gelecektir. Burada güvenli olarak bildiğiniz fakat avast’ın tehdit olarak gördüğü dosyayı karantinadan geri getirmek için tek yapmanız gereken şey ilgili dosyayı bulun. Sağ tuşa tıklayın ve “geri yükle” yi seçin. Tabi ki burada dosyayı istisnalara ekleyip, avast’ın dosyayı bir sonraki açılışında bildirimde bulunmamasını da sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu