Teknoloji

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnternetin hakim olduğu günümüzde masaüstü bilgisayarların yerini son dönemlerde dizüstü yada popüler ismiyle notebook bilgisayarlar aldı. Özellikle ekonomik olması ve her yere zahmetsizce taşınabilir olabilmesi masaüstü bilgisayarların yerini alan ve tüm ilgileri üzerine çekmeyi başaran dizüstü bilgisayarlar günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde ve devlet kurumların kullanılmakta masaüstü bilgisayarlara göre daha kullanışlı ve ayrıcalıklı olan dizüstü bilgisayarları kullanan kullanıcılar bu durumdan oldukça memnun kaldıklarını da belirtmektedir.

Kurulumun ve kullanımının kolay olması nedeniyle de tercih edilebilen dizüstü bilgisayarlar gelişim aşaması olarak ilk dönemlerde daha çok Avrupa ülkelerinde popülerdi. Ancak son yıllarda Türkiye’de de sık kullanılmaya başlandı ve gittikçe popüler bir hale geldi.

Kolayca taşınabilir özelliği sayesinde hayatımızın parçalarından biri haline gelen dizüstü bilgisayarlar sadece kamu kurumları ve özel sektörlerde değil ayrıca özel hayatı tüm bölümlerinde de güvenle kullanılmakta örneğin: pikniğe giderken veya yolculuk yaparken yada bir geziye çıkarken… kısacası dizüstü bilgisayarlar tıpkı cep telefonları gibi gidilebilen her yere kolayca götürülebilmekte ve tüm işlemler bulunulan ortamlarda güvenle yapılabilmektedir. Birçok özelliği de bulunan dizüstü bilgisayarlar özellikle satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır.

Örneğin; dizüstü bilgisayarlarda ekran boyutu ve şarj etme potansiyeli önemli konulardan dolaysıyla satın alınan bir düzüstü bilgisayarda eğer şarj gücü normal bir biçimde ısınmıyor ise ve ekran normal boyuttan daha küçük ise o zaman bilgisayarda sorun var demektir ve alınmaması önerilir. Bu gibi nedenlerden dolayı dizüstü bilgisayar satın alırken dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaliteli Bir Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Öncelikle dizüstü bilgisayar satışı yapan mağazanın kalitesine dikkat edilmeli ve ürün satışlarında garanti vermesi talep edilmeli…
  • Dizüstü bilgisayar satın alırken bir nevi karpuz seçer gibi davranılmalı ve tüm detaylar tek teke incelenmeli ve bununla beraber dayanıklılığı ve kalitesi test edilmeli…
  • Dizüstü bilgisayarları masaüstü bilgisayarlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri klavyesinin bilgisayara yapışık olması dolaysıyla klavyenin değiştirilme imkanı bulunmadığından sağlamlı test edilmeli ve tuşlarının sağlam çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli…
  • Bilgisayar bir müddet açık bırakılmalı bu süre zarfında kolayca ısınabiliyorsa sorunlu olabilir çünkü kaliteli bir dizüstü bilgisayar en az 12 sonrasında ısınmaya başlar bu sürenin altında ısınmaya başlarsa kaliteli olduğundan bahsedilemez.
  • Dizüstü bilgisayar satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir başka faktör ise ekranın genişliği önemli bir ayrıntı olan ekran genişliği özellikle kaliteli bir görünün sergilenmesi açısından önemli bu nedenle dizüstü bilgisayarlarda led teknoloji  sahip olan bilgisayarlar tercih edilmelidir.

Yukarıda yazılan tüm faktörler göz önünde bulundurularak dizüstü bilgisayar satın alınmalıdır. Ayrıca satın alınan bir dizüstü bilgisayarın çalınma riskine karşı koruma amaçlı yazılım yüklenebilir. Bu sayede bilgisayar çalınsa bile nerde olduğu anında tespit edilebilmektedir.

Dizüstü Bilgisayar Nereden Alınmalı?

  • Kaliteden ödün vermeyen tüm satış noktalarından…
  • Garanti belgesi ile ürün satışları yapan mağazalardan…
  • Showromlardan ve yetkili bayilerden…
  • Prensipleri arasında müşteri memnuniyetini ön planda tutan mağazalardan…
  • Beyaz eşya mağazalarından…

Aslında dizüstü bilgisayarlar her yerden alınabilir ancak burada önemli olan kaliteli ürün satışı ve garanti belgesi konusudur. Özellikle bu iki konuda teminat verildiği takdirde dizüstü bilgisayarların alınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak dizüstü bilgisayarlar alınmadan önce yukarıda sıralanan tüm faktörler göz önünde bulundurulmalı ve uygulanmalıdır. Bilgisayar satın alındıktan sonraki dönemlerde problemler yaşanmaması açısından yukarıda yazılan faktörlerin uygulanması hayati bir önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu