Gündem

Donald Trump ve Mark Zuckerberg’ in Farkları

Biliyorsunuz dünyanın süper gücü ABD’ de 2016 kasım ayında başkanlık seçimleri var. Aslına bakarsanız bu sadece ABD’nin değil tüm dünyanın başkanının seçilmesi gibi bir şey. Bu nedenle bütün dünyada yerel seçimlermiş gibi takip ediliyor.

Son günlerde basında sık sık bir adaydan bahsediliyor. Bu aday uzun yıllardan beri aslında tanıdığımız medya ve gayrimenkul devi Donald Trump. Trump ülkemizde dahi gayrimenkul yatırımları bulunan, TV’lerde girişimcileri destekleyen bir program ile karşımıza çıkan ünlü bir kişilik.

Trump son günlerde yaptığı bir çıkışlarla, daha doğrusu seçim vaatleriyle Müslümanlar tarafından oldukça tepki gördü. Alman kökenli  ırkçı bir aileden gelen Trump seçim kampanyası söylemlerinde, eğer kazanırsa Müslümanların ülkeye girişlerinin yasaklanması, mevcut camilere kamera konması, Suriye mültecilerinin kesinlikle ülkeye sokulmaması, mevcut mültecilerin de sınır dışı edilmesi gibi bir dizi seçim vaadi listesi açıkladı. Hatta Kuran-ı Kerimin negatif bir hava içerdiğine dahi iddia etti.

Aslında bugünkü yazımın sebebi Trump’ı anlatmak değil. Ben konuya bambaşka bir açılım getirmek istiyorum.

Trump’un Müslümanlık karşıtı söylemlerine en büyük tepkiyi veren kişilerden biri Mark  Zuckerberg oldu. Facebook’un kurucusu, dünyanın en zeki ve en zengin adamlarından biri sayılan Zuckerberg, Trump’un bu açıklamalarından sonra hemen Facebook üzerinden bir metin yayınlayarak Müslümanları kucakladığını açıkladı. Kendisi Yahudi kökenli olan Zuckerberg, ezilmiş tüm halkların yanında olduğunu söyledi.

Zuckerberg’i herkes tanıdığından biyografi gibi bir yazı yazmayacağım. Ancak kendisinin okulu bırakan, Facebook’u kuran, şu an dünyanın en zengin adamlarından biri olduğunu hatırlatmak istiyorum. Zuckerberg; takım elbiseli yöneticilerin aksine genelde tişört ve kot gibi rahat kıyafetleri tercih eden, çalışanlarına bir evden bile daha rahat iş ortamı sağlayan, ömrü boyunca yetecek bir zenginliğe sahipken dünyada gelişen olaylara da sessiz kalmamış ve okul aşkı Priscilla evlenen biri. Ailesinden değil tamamen kendi imkanlarıyla bu noktaya gelmiş biri ilk iş olarak hemen kıyafetlerini, evini, arabasını, sevgilisini, karısını değiştirdiği bu dünyada, Mark inandıklarının peşinden giden bir kişilik. Geçtiğimiz günlerde bir de çocuk sahibi olan Zuckerberg doğumun ertesi günü tüm mal varlığını bir vakfa devretti. Bu devir operasyonu bazıları için vergi makyajı olarak algılansa da kendisi tüm mal varlığını çocuklar için harcayacağını ilan ederek farklı bir adım attı.

Biraz ütopik gibi gelse de, Amerikanın sayılı zenginlerinden olan Donald Trump’ın başkanlık adaylığından sonra ve bu kadar nefret söyleminden sonra Mark Zuckerberg’in bu yaklaşımlarıyla acaba bundan 20 sene sonra başkanlık adaylığı yarışına katılsa nasıl tepkiler alırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu