Gündem

Dünyanın En Kötü Trafik Listesinde İstanbul’un Yeri

Malum ülkemizin en büyük sorunlarından biri de trafik. Bir yerden bir yere gitmek ölüm gibi resmen. Her arabada 1 kişi olmasınında büyük etkisi var ama millet ne yapsın tanımadığı insanı arabasına alıp gitsin mi?

Arabası olmayanlar ya da arabası ile gitmek isteyenlerde yollarda kalıyor. Yani arabasıyla gitmiş gitmemiş trafikte hiçbir şey farketmiyor. Bir insan Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün gişesinden saat 18:00’da geçip, köprüyü saat 21:00’da geçer mi? Bakın sadece köprü diyorum, Beykoz çıkışı falan değil. Böyle bir trafik olur mu? 3 saatte sadece 1 kilometrelik köprüyü geçmek insanın sinirlerini bozan bir durum. Ülkedeki vatandaşlarında artık hiç sabrı kalmamasının altında yatan sebep tamamen bu olmasada, bunun de etkisi olduğunu düşünüyorum. Sizinle sadece bir örneği paylaşmak istiyorum.

2010 yılında Çin’de meydana gelen trafik. Siz şimdi “ya ne kadar kötü olabilir ki” diyeceksiniz ama Çin’in Başkenti Pekin’de bulunan 110 numaralı karayolunda meydana gelen trafik, bazı kaynaklara göre 9, bazılarına göre 10 hatta bazılarına göre 12 gün süren bile trafik olduğunu söylemişlerdir. 100 kilometrelik bir araç kuyruğu olduğu görülmüştür. Araçların günde en fazla 1 kilometre yol alabildiği söylenir. Sebebi ise Pekin ile Tibet arasındaki yol çalışmasından kaynaklanmıştır. Araçları 110 numaralı otoyola yönlendirilmesi sonucu oluşan bir trafik. 12 gün nedir arkadaş? 100 kilometre nedir? Mecidiyeköy’den Kocaeli’ne kadar olan bir trafik hayal edin ve kendinizi o trafikte kaldığınız düşünün. 

Çin'deki Trafik

Hazır trafikten bahsetmişken, sizlere dünyanın en kötü trafiklerine sahip olan şehirlerinide listeyeyim, en azından aramakla uğraşmazsınız. 🙂

Son yıllarda Mexico City ile kıyasıya bir yarış halinde olan İstanbul’u 1 sırada görmek bize tatlı bir gurur veriyor. 1 numara Türkiye – İstanbul yazısını görmek bizi mutlu ediyor, en azından dünyada bir şeylerde 1. sıradayız. Şaka bir yana dünyanın en kötü trafiği ne yazık ki İstanbul’daymış. Akşam saatlerinde oluşan trafik oranı %109 ‘da çıkıyormuş. %109 nedir?

2. sırada bizimle birincilik için yarışan Mexico City.

3. Rio de Janeiro

4. Moskova

5. Salvador

6. Recife

7. Saint Petersburg

8. Bükreş

9. Varşova

10. Los Angeles

İstanbul'da Trafik
İstanbul’dan Bir Görüntü

En kötü trafiğin İstanbul’da olmasının bir sebeplerinden ve bence en önemli sebeplerinden biri, araç kullananların trafik kurallarına uymamasıdır. İnsanlar 3 araba geçmek için, trafik kurallarını alt üst ediyorlar. Sonra bu insanların yaptıkları hatalar yüzünden cefasını arka tarafta kalan sürücüler çekiyor. Girme arkadaşım şu emniyet şeridine, git güzel güzel yolunda. Ama yok ben geçeğim başkası beni ilgilendirmez mantığı olursa, trafik olması çok normal. Ve farkettiyseniz emniyet şeridini kullananların %80 lüks arabalar. Herhalde arabasına diğerlerinden çok daha fazla para verince kendilerinde hak görüyorlar. Emniyet şeridi mi? 200.000 TL verdim, aldım. Banada mı yasak? 

Neyse kamu spotuna benzemeye başladı yazı. Burada bitireyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu