İnternet

Facebook’ a İnci Sözlük Saldırısı

Dün Facebook hesaplarına giriş yapan kullanıcılar, sitede yazan küfürleri gördüklerinde ufak çaplı bir şok geçirmiş olmalılar. Facebook‘ taki bu tuhaflığın sebebi, son zamanlarda adından oldukça bahsedilen incisözlük ekibi. Bilmeyenler için ufak bir hatırlatma yapalım. Daha önce Twitter‘ da oluşan bir açık, ilk kez bu sitede yayınlanmıştı. Adı da ilk kez bu sıralarda telaffuz edilmeye başlanmıştı. Ardından Türkiye’ nin en çok ziyaret edilen 25. sitesi olan ekşisözlük sitesine saldırıp, anasayfalarını kısa bir sürede olsa kullanılmaz hale getirmişlerdi. Ve geçtiğimiz günlerde de, Okan Bayülgen‘ in programına bağlanan bir seyirci, incisözlük’ ün hem sloganlarından biri olan hem de saldırılarını organize ettikleri sitenin adı olan “inci*iker.com” adresini canlı yayında söylemişti. Bu 3 saldırının ardından şimdiye dek en çok ses getiren ve en büyük saldırılarını da Facebook’ a yaparak, 4. yıldızı sitelerinin üst bölümüne yerleştirdiler.

 

Peki Facebook’ u nasıl hacklediler?

Aslında hack terimi bu saldırı için pek uygun olmaz. Bildiğiniz üzere Facebook bir çok dilde hizmet veren bir site. Ve normalde İngilizce olan kelimeleri, kullanıcılarına daha uygun bir şekilde sunmak için çeviri önerilerini dikkate alıyor. Gerçi bu olayın ardından bu sayfa şu an Facebook tarafından kapatılmış ama biz yine de devam edelim. Facebook’ a, İngilizce kelimeler için daha iyi bir çeviriyi herkes sunabiliyor. İşte olayında gerçekleşme noktası burası. İncisözlük ekibi, bazı kelimeler için Facebook’ a kendi belirledikleri kelimeleri öneriyorlar. Ve kelimenin Türkçe karşılığı belli bir oy aldıktan sonra otomatik olarak sisteme yansıyor. Yani bu saldıyı aslında herkes yapabilirdi. Ama bu kadar çabuk organize olabilmek zor bir işti. İşte İncisözlük bu açığın farkına vardıktan kısa bir süre sonra, Facebook’ ta ki bir çok Türkçe kelimeyi küfürlü / argo kelimeler ile değiştirdiler.

Facebook yetkileleri olaya gün içerisinde müdahale ettiler ama epey kişi “Facebook hacklendi..” diye iletilerini yazmış, ekran görüntüleri almışlardı bile. Saldırı sonrasında Facebook’ un küfürlü halini göremeyenler için birkaç ekran görüntüsü ekliyoruz. Baştan uyaralım, göreceğiniz resimlerde oldukça fazla küfür var.

İncisözlük sadece saldırı mı yapıyor?

İncisözlük birçok canlı yayın programını sunan kişilerin başının belası olmuş durumda. Yazının başında da bahsetmiştik, Okan Bayülgen’ e yaptıkları ziyaret sadece bunlardan biri. Özellikle Murat Bardakçı’ nın programı “Tarihin Arka Odası” nın müzmin izleyicileri olmuş durumdalar. Her programda sordukları garip sorularla Murat Bardakçı’ yı baya kızdırıyorlar. Sadece televizyon programları değil, radyo programlarına da yaptıkları ziyaretler epey fazla. İncisözlük, canlı yayın programı sunan herkesin korkulu rüyalası haline gelmiş durumda şimdiden. Bakalım 5. yıldızlarını hangi ziyaret ile sitelerine iliştirecekler..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu