Dizi

HBO Kanalının Yeni Dizisi: Game of Thrones

George R.R. Martin‘ in fantastik türündeki ‘A Song of Ice and Fire‘ serisinin ilk kitabının televizyona uyarlanmasıyla çekilen Game of Thrones‘ un, şimdiye dek yayınlanan ilk 2 bölümünün ardından, bu sezonun en popüler, en çok izlenen dizisi olacağını söyleyebilirim. Her bölümün film tadında olması, hikâyenin geniş bir karakter yelpazesinde işlenmesi, kostüm ve dekor seçimi ile izlerken dizideki atmosferin içine giriyorsunuz. Sadece bir tarihi dönem dizisi olarak da bakmak biraz yanlış olur. Yüzüklerin Efendisi kadar popüler bir fantastik romanın uyarlaması olduğundan, kurgusu daha sağlam ve daha kaliteli bir yapım sizleri bekliyor. Zaten ilk bölümün sadece ilk 7-8 dakikalık giriş sahnesini izlerseniz, sizi nasıl bir dizinin beklediği hakkında fikre sahip olabilirsiniz.

Dizinin fantastik bir kurgu üzerine kurulduğunu ve birazdan bahsedeceğimiz yerlerin gerçekte var olmadığını her ihtimale karşın belirterek, öncelikle dizinin konusundan biraz bahsedelim;

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürdüğü Wenteros‘ un batısında yer alan 7 Krallık‘ ın başkenti King’s Landing‘ te, Kral Robert Baratheon‘ un sağ kolu Jon Arryn şüpheli bir şekilde ölür ve hikâye başlar. Kral hem bu şüpheli ölüm hem de yeni sağ kolu olması için, en kuzeydeki krallıktan dostu Eddard Stark‘ u yanına çağırır. Ancak sonradan ortaya çıkacak bir gerçek vardı ki, krallıkta birden fazla ailenin gözü vardır ve bunun için çeşitli entrikalar yürütülmektedir.

Robert Baratheon’ un eşi Kraliçe Cersei Lannister, erkek kardeşleri Jamie Lannister ve Tyrion Lannister ile içten içe krallığı ele geçirmenin planlarını yapmaktadır. Yine Kral Baratheon tarafından tahttan indirildikten sonra sürgüne gönderilen Targaryen ailesinin yaşayan son iki ferdinden Viserys Targaryen, kendi ailesine ait olduğunu düşündüğü hanedanlığı geri alabilmek adına, şimdiye dek hiçbir savaş kaybetmemiş 40 bin askere sahip Khal Drogo ile kız kardeşi Daenerys Targaryen‘ ı evlendirerek bir anlaşma yapar. Seven Kingdoms’ un Greyjoy, Tully, Arryn, Tyrell ve Baratheon ailerini ile Targaryen’ in arkasına aldığı Khal Drogo’ nun ordusu kaçınılmaz bir savaşın eşiğine gelmişlerdir artık.”

Kuzeyde Yedi Krallık’ ı koruyan Sur’ un öte yanında ise kötü güçler toplanmaktadır. Binlerde yıl aradan sonra “Ak Yürüyenler” yeniden ortaya çıkmış ve krallığı tehdit edecek boyutta bir saldırının planı yapılıyordur. Yedi Krallık’ ı bu tehlikeden koruyacak olan ise, kendilerini bu tip entrikaların barındığı dünyadan soyutlayan Gecenin Bekçileri’ dir.

Dizide yine son zamanlarda yayınlanan dönem dizilerinin birçoğunda epeyce yer verilen cinsel içerikli sahneler de mevcut. Ancak dizide, ne Spartacus‘ teki kadar fazla bir yer kaplıyor ne de Camelot’ ta ki kadar olur olmaz her yerde kullanılıyor. Olması gereken kadar diye tabir etsek yerinde olur sanırım.

Game of Thrones şimdiden bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de kuşkusuz oyuncu kadrosunda bu kadar kaliteli isimlerin yer alması. Sean Bean, Michelle Fairley, Mark Addy, Emilia Clarke,Nikolaj Coster-Waldau, Peter Dinklage, Michelle Fairley, Lena Headey, Kit Harington, Harry Lloyd ve Jason Momoa gibi oyuncular dizinin ilk sezonunda yer alıyor. Aslında oyuncu kadrosu epey geniş ve diziyi izleyip kafası karışanlar için hemen alttaki, dizideki tüm oyuncuların hangi karakterleri canlandırdığı gösteren tabloyu inceleyebilir. Bir dahaki konuda karakterler hakkında detaylı bir analiz yapıp, hikâyeyi daha iyi kafanızda netleştirmenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Yazının en başında bahsettiğim gibi, aslında Game of Thrones, A Song of Ice and Fire serisinin ilk romanının uyarlaması. Fantastik konulu kitapları takip edenler zaten bu seriyi daha önce kesinlikle okumuştur ya da adını duymuştur. Kitabı okuyanlar, dizinin şu ana kadar yayınlanan ilk 2 bölümünün kitaptaki önemli ayrıntıların tamamına yer verildiğini belirtiyor. Bunda George R.R. Martin’ ın her bölümün senaryosunu kendisinin hazırlaması da önemli bir etken tabi.

Ayrıca diziyi takip eden ya da bu yazıdan sonra izleyecek olanlara müjdeli bir haber vermek gerekirse, HBO kanalı Game of Thrones’ un 2. sezonu içinde sipariş vermiş. İlk sezonun zaten 10 bölüm süreceğini düşünürsek, umarım fazla bir ara vermezler 2. sezon için.

Hemen hemen aynı dönemde başlayan ve yine Orta Çağ motifli Camelot, Game of Thrones’ un başlamasıyla umuyorum konuyu biraz daha akıcı halde işler artık. Bugüne kadar yayınlan ilk 5 bölümün ardından, izleyenlerini fazla tatmin edemediğini söyleyebilirim. Hele ki Game of Thrones’ u izledikten sonra, izleyecek başka bir alternatifi olmadığından, benim gibi belki ilerleyen bölümlerde dizi biraz hareketlenir diyenler de eminim daha fazla beklemeyecektir.

İlerleyen bölümlerinde Sibel Kekilli‘ nin de Shae isimli karakterle diziye dahil olacağını da belirtelim. Zaten bilumum haber sitesi yer aldığı sahnelerle beraber bu bilgiyi manşetten verir ama imdb‘ ye göre 1. sezon 9. bölümde diziye dahil olacak.

Ve son olarak diziyi seyretmek isteyenler kesinlikle normal görüntü kalitesiyle değil, en az 720p olan versiyonunu izlemelerini tavsiye ediyorum. Belki biraz erken ama ilk 2 bölümün ardından İzlenmesi gereken diziler arasına girmiştir diyebilirim kendi adıma.

Game of Thrones’ ın jenerik videosu:

[youtube width=”530″ height=”339″]http://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdrb_8[/youtube]

Game of Thrones’ a ait 2 tane trailer videosu:

[youtube width=”530″ height=”339″]http://www.youtube.com/watch?v=UWIyCUHrESk[/youtube]

[youtube width=”530″ height=”339″]http://www.youtube.com/watch?v=ylbqdj1WJX4[/youtube]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu