Dizi

Starz Kanalının Yeni Yapımı: Camelot

Starz kanalının, Spartacus’ ten sonra Camelot dizisiyle, yeni bir dönem dizisi hazırlığında olduğu geçtiğimiz sene yine bu aylarda açıklanmıştı. Camelot, Britanya Kralı Arthur efsanesinin nasıl oluştuğunu, Arthur’ un tahta çıkışından itibaren başlayarak anlatıyor. Dizinin adı, Kral Arthur‘ un efsanesiyle özdeşleşen Camelot Kalesinden gelmekte. Spartacus ile yakalanan başarının ardından yeni dizi Camelot, yine bir Starz yapımı olduğundan büyük bir merakla bekleniyordu. Ve nihayet oyuncu kadrosu ve senaryosu şekillenen dizisinin ilk bölümü şubat ayının sonlarında izleyiciyle buluştu.

Hemen hemen aynı hikayeyi konu alan Merlin‘ le ortak noktaları olsa da, Camelot biraz daha yetiştinlere uygun, gerilim ve entrikanın bolca olduğu bambaşka bir hikaye havasında. Zaten konuyu işleyişlerinde de bariz farklılıklar mevcut. Dizinin genel olarak konusu;

Kral Uther’in beklenmedik ölümünün ardından kaos tüm Britanya’yı sarar. Krallık için karanlık bir gelecek öngören büyücü Merlin, Uther’in gizlice bir köylü gibi yetiştirilen oğlu ve varisi genç Arthur’u göreve çağırır. Ancak Arthur’un acımasız, hırslı üvey kardeşi Morgan taht için doğaüstü güçleri kullanmaktan çekinmeyecek ve ne pahasına olursa olsun Arthur ile savaşacaktır. Yeni Kral’ı zor günler beklemekte, tek tesellisi ise güzeller güzeli Guinevere idir. Ahlaki çelişkilerle karşı karşıya kalan Arthur, savaşla bölünmüş bir krallığı bir araya getirmek için akıl almaz bir sınava tabi tutulacaktır.

Büyük bir merakla bekleniyor demiştik ancak beklentileri karşıladımı? Buna şu an cevap vermek için biraz erken gibi. Ama şimdiye dek yayınlanan ilk 4 bölümün ardından, özellikle Spartacus’ un uzunca bir ara verdiği şu dönemde izlenmeye değer bir dizi gibi gözüküyor. Spartacus yayınlanmadan önce Starz kanalı, Spartacus’ u şimdiye dek çekilmiş en fazla seks içeren ve en fazla kan dökülen dizi olarak tanımlamıştı. Gerçektende diziyi tamamını izledikten sonra söylenenlerin gerçek olduğunu görmüştük. Tabi Spartacus, sadece seks sahneleri içerdiğinden değil, aynı zamanda mükemmel bir kurgusu olduğundan şu an efsanevi diziler arasında yer alıyor. Camelot dizisininde de, ilk 4 bölümün ardından yine erotik sahnelere yer verildiğini ama Spartacus’ ten daha az yer verilmesine rağmen sanki dizinin daha çok izleyici çekmesi için yerli yersiz sahnelerde bu tip sahnelerin kullanıldığı hissine kapıldım. Sanki olayları biraz daha akıcı ve daha etkili olarak anlatırlasa, buna benzer sahnelerin de boş yere eklenmiş olduğunu, ben ve benim gibi dizi takipçileri düşünmeyecektir. Kısacacası Spartacus’ un iyice yükselttiği çıtanın biraz daha yanına yaklaşmaları gerekiyor. Yoksa Camelot 1 ya da daha fazla seks sahnesi eklenirse 2. sezonun ardından finale yapan diziler kervanına katılabilir.

Camelot dizinin oyuncu kadrosu ise şu şekilde:

Jamie Campbell Bower (Kral Arthur), Tamsin Egerton (Guinevere), Joseph Fiennes (Merlin), Eva Green (Morgan), Claire Forlani (Kraliçe Igraine), Peter Mooney (Kay), Philip Winchester (Leontes), Diarmaid Murtagh (Brastias), Clive Standen (Gawain), Jamie Downey (Ulfius),Lara Jean Chorostecki  (Bridget).

Oyuncu kadrosu açıklandığında, Kral Arthur’ un dışındaki oyuncu seçimleri gayet başarılı gibi gözüküyordu. Kral Arthur karakteri için biraz zayıf gibi gözüküyordu ki 4. bölümün ardından da sanki yerine daha uygun bir oyuncu seçilebilirdi diye düşünüyorum. Belki ilerleyen bölümlerde bizi yanıltabilir diye umarak artık bunu es geçiyoruz.

Bu arada dizi televizyondan izlemek isteyenler için CNBC-E, 10 nisandan itibaren her pazar yeni bölümünü yayınlıyor. Dizi ile ilgili diğer gelişmleri yine ilerleyen günlerde paylaşmaya çalışacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu