Genel

Japonya Depremi Mega Depremlerin Bir Halkası mı?

Bilimsel konularda dikkat çekici araştırmalar yapan Dünyaca ünlü bilim dergisi News Scientist, Japonya’ da ki deprem sonrası ilginç bir teori ortaya sunmuş. Acaba son yıllarda gerçekleşen büyük depremler birbirleriyle bağlantılı mı?

11 Mart cuma günü kıyıdan 130 km uzaklıkta meydana gelen ve Dünyanın eksenini 16 cm kaydıran 8.8 şiddetindeki deprem oldukça büyük bir yıkıma sebep oldu. Japonya’ da gerçekleşen bu deprem, son 100 yüzyılın en büyük 10 depremi arasında gösteriliyor. Ayrıca depremin ardından Sendai kıyılarını vuran, yüksekliği 10 metreye kadar ulaşan dev dalgaların oluşturduğu tsunami, kıyı şeridinin tamanını yıkıp geçti. Hatta televizyonlarda tsunaminin nasıl ilerlediğini dakika dakika takip ettik.

Geçtiğimiz yıllarda Dünyada yine bu şiddette depremler olmuştu. 2004 senesinde Endonezya’ da (Sumatra) ve 2010 senesinin şubat ayında Şili‘ de şiddeti 8.5 üzerinde olan depremler yaşanmıştı. Sadec son 6 yıl içeresinde gerçekleşen bu depremler korkunç bir kuşkuyu da beraberinde getiriyor.

Son 6 Yıldaki Deprem Haritası

Bu depremler birbirine bağlı “Mega Depremler” in bir parçası mı?

Uzman Jeologların büyük bir bölümü bu düşüncenin şimdilik sadece bir teoriden ibaret olduğunu ve kesin konuşmak için henüz erken olduğunu belirtiyor. Amerikalı deprem araştırmacısı Ross Stein, son yıllarda gerçekleşen depremler göz önüne alındığında, “Mega Depremler” den bahsetmek için yeterli istatistik olamayacağını ve ortaya atılan iddiaların herkesi tatmin etmeyeceği görüşünde.

Kaliforniya Üniversitesinden yeryüzü bilim profesörü Thorne Lay’ ın göre ise, son 6 sene içerisinde peşpeşe gerçekleşen deprem kuşağı, sismik kayıtların tutulmaya başlamasının ardından geride bıraktığımız 110 sene içerisinde ilk defa görülüyor. Meslektaşı Emily Brodsky ise: “Sumatra depremi sonrası meydana gelen bu sarsıntılar, Sumatra depreminin artçı sarsıntıları olabilir” diye görüşünü belirtiyor.

Thorne Lay’ e göre, yeryüzünde bir jeolojik mekanizma olduğu ve domino taşlarının birbirini tetiklemesi gibi, her gerçekleşen depremin de komşu bir fay hattını hareket geçirip, orada bir sarsıntının oluştumasına neden oluyor. Buna örnek olarak ise; 2006 kasımında Kuris Adalarında gerçekleşen 8.3′ lük sarsıntıdan 2 ay sonra, yine aynı bölgede 8.1 şiddetinde bir deprem daha yaşanmasını örnek gösteriyor.

Kuril Adaları Depremi

Akılları karıştıran bir soru da, Mayıs 2008′ de Çin‘ de yaşanan 7.9 şiddetindeki depremin, Kuril Adaları‘ na yakın bir yerde olması acaba bu deprem Sumatra‘ da ki depremin artçısı mı? Yoksa tamamen bağımsız bir sarsıntı mıydı?

Son 6 sene de yaşanan ve şiddeti 8.0’ in üzerindeki sarsıntılar dikkate alındığında, hepsinin farklı ve bağımsız depremler mi olduğu, yoksa birbirlerini tetikleyen “Mega Depremler” in birer halkası mı olduğu şu an çeşitli jeologlar tarafından araştırılıyor. Bunun için son 30 yılın deprem istatistikleri incelenmeye başlandı ancak henüz net bir cevap verilecek kanıt bulunamadı.

Sonuç;

Şimdilik uzmanların hemfikir olduğu bir konu var. O da Japonya depremi sonrası aynı bölgede yine büyük bir deprem daha bekleniyor.

Konuyla ilgilenler, Dünya genelinde son 1 haftada gerçekleşen deprem haritasını inceleyebilir. Haritada Japonya ve çevresinde gerçekleşen depremlerin yoğunluğunu görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu