Dizi

Lost’ ta Cevap Bulan 10 Soru

Lost’ un final bölümüne artık sadece sayılı günler kaldı. Bu hafta pazar günü uzun bir bölümle Lost‘ a veda ediyoruz. Neyse final bölümü ile ilgili yazıyı daha sonraya bırakıyorum. 6. Sezon 16. bölümü izledikten sonra, yine her haftaki gibi diğer izleyici yorumlarını araştırırken karşıma bir site çıktı. Lost hakkında ilginç tespitlerde bulunan geniş bir kaynak olduğunu keşfettim. Tabi biraz geç kalmış olsam da Lost ile ilgili hemen hemen her konuyu inceledim. Hoşuma giden bazı yazılarıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle başlıkta belirttiğim gibi, 6. sezondur izlerken merak ettiğimiz ve nihayet bu sezon cevaplarını bulabildiğimiz, 10 soruyu inceleyelim.

 

1- Richard Alpert

Birçok izleyicinin kafasını kurcalayan Richard kimdir? Neden yaşlanmıyor? Nereden gelmiştir? gibi soruların cevabını 6. sezon 9. bölümde öğrenmiş olduk. Richard Alpert’ in 1867 yılında Tenerife’ de başlayan hikayesini detaylı bir şekilde izlemiştik. Nasıl ölümsüz olduğunu da yine aynı bölümde Jacob ile sahilde konuşurken, eğer Jacob’ un tarafına geçerse ölümsüz olmak istediğini söylemişti hatırlarsansanız. Jacob’ ta o ünlü şarabından Richard’ a ikram etmişti.

2 – Fısıltılar

İlk sezondan beri duyduğumuz o garip fısıltıların anlamınıda 6. sezon 12. bölümde, Hurley ve Michael’ ın konuşması sırasında anlayabildik. İlgili sahnesdeki diyagları yazarsam sanırım hatırlayacaksınızdır.

Hurley: Bu adada sıkışıp kaldın değil mi?

Michael : Yaptığım şey yüzünden

Hurley : Buradaki diğerleri de senin gibiler değil mi? Fısıltılar bu mu?

Michael : Evet..Biz diğer tarafa geçemeyenlerdeniz

3 – Çark

4. sezon finalinde ( yanılıyor olabilirim) Benjamin adayı tehlikeden kurtarmak için bir çark çevirmişti ve ada yer değiştirmişti. Daha sonralıda dolaylı yoldan karşımıza çıkan bu çarkın nereden geldiğini, kim tarafından yapıldığını 6.sezon 15. bölümde öğrenmiş olduk. MIB adanan kaçabilmek için bu çarkı yaptıklarını, büyük bir enerji kaynağı olduğunu bunu harekete geçireceğini söylemişti.

4 –  Siyah Bulut

Yine ilk sezondan beri merak ettiğimiz ve mantıklı bir cevap bulamadığımız siyah dumanın ne olduğunu tam olarak olmasa da öğrenmiş olduk. 6. sezon 15. bölümde siyah bulutun aslında MIB ( Man in Black / Siyah giyinen adam) olduğunu, Jacob’ ın MIB i, adanın merkezi olarak bahsedilen parlayan sarı ışık kaynağının içine attıktan sonra siyah buluta dönüştüğünü görmüştük.

5 – Jacob’ un Dokunuşu

İngilizceden çevrilince “Jacob’ un Dokunuşu” sanki biraz garip bir anlam oldu ama açıklayalım hemen. Geçen sezon final bölümünde Jacob’ ın, Oceanic 815 te hayatta kalan bazı adaylarla daha önce karşılaştığını ve konuştuğunu görmüştük. Bu sezon anlıyoruz ki Jacob’ ın paralel evrende karşılaştığı bu kişiler belirlediği adaylarmış. Bunuda 6.sezon 4. bölümde Sawyer’ ın, Locke ile gittiği mağaranın duvarlarında gördüğümüz 6 kişinin adlarından anlayabiliyoruz. Hatta duvardaki isimlerin yanlarında o ünlü Lost rakamlarını da görmüştük.

4 Locke, 8 Reyes, 15 Ford, 16 Jarrah, 23 Shephard, 42 Kwon

6 – Tapınak

6.sezonun ilk bölümünde suyun altında gördüğümüz adadaki bahsedilen tapınağınde nerede olduğunu, içinde kimlerin yaşadığını görmüş olduk. Jacob’ ın direktifiyle, Sayid’ i iyileştirmek için götürdükleri tapınakta nelerin olduğunuda gördük. Sitede tapınak hakkında bir yazı daha vardı ama açıkcası o kadar da merak etmediğimiz bir ayrıntı olduğundan daha fazla uzatmıyorum tapınak olayını.

7 – Adanın Kalbi

Dizinin başından beri bunca insanın ne uğruna öldüğünü görmüş olduk. 6. sezon 15. bölümde gördüğümüz sarı ışık kaynağı, adanın kalbi olarak adlandırılıyor. Nedenini bilmeselerde, bazıları onu koruyan tarafta oldukları için bazılarıda onu bulmak isteyen tarafta olduklarından bir şekilde öldüler. Ne uğruna öldüklerini bilmemeleri üzücü bir durum olsa gerek.

8 – Hurley’ in Gitar Kutusu

Hurley ile karşılaşmalarında Jacob’ ın ona verdiği gitar kutusunun içinde ne olduğunu 6. sezonun ilk bölümünde görmüş olduk. Tapınağın yöneticisi durumundaki Asyalı adamın, kutuyu kırıp içindeki kağıdı almasını ve kağıtta isim listesi -ki bu Jacob’ ın aday listesi oluyor- olduğunu da izledik.

9 – Kaçamak Noktası

Lost’ ta “loophole” olarak duyduğumuz bu kelimenin Türkçe karşılığı, kaçamak noktası ya da yasal boşluk olarak adlandırılabilir. Hatırlarsınız yine Jacob ve MIB ile ilgili olan 6. sezon 15. bölümde, anneleri iki kardeşin birbirlerine zarar veremeyeceklerini, kuralları böyle koyduğu yada bu benzer birşeyler demişti. İşte MIB’ te, Jacob’ ı bu yüzden öldüremeyeceğini bildiğinden, Benjamin Linus’ u kullanarak onu öldürmüştü. Cevabını bulduğumuz sorude şu oluyor; neden MIB, Jacob’ ı kendi öldürmedi?

10 – Jacob ve MIB’ in Geçmişi

Belki de en çok merak ettiğimiz soruların başında geliyordu, bu adamlar nereden geldiler? Neden buradalar? Aileleri nerede? vs.. gibi onlarca soru vardı bu ikisi hakkında kafamızda. İşte belkide bizi en çok rahatlatan, izlerken “nihayet öğrendik” dediğimiz 6. sezon 15. bölümde, Jacob ve MIB’ ın adaya düşen latin bir kadının çocukları olduğunu öğrendik. Adada daha önceden yaşayan bir kadının annelerini öldürdüğünü ve o kadını anneleri olarak bildiklerini öğrendik. Tabi o kadının nereden geldiğini, kim olduğunu vs. maalesef göremedik şu ana kadar. Artık final bölümünü bekliyoruz bunun içinde.

Lost‘ ta cevap bulan 10 soru bukadar. Gerçi cevap bekleyen 10 hatta daha fazlası varken bunlarla idare edeceğiz şimdilik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu