Genel

Meksika’ daki Petrol Sızıntısı Durduruldu

Meksika Körfezi’ nde kurulu olan petrol platformunun patlaması sonucu milyonlarca litre petrol Atlas Okyansu’ na karışmış ve çevresindeki doğal hayata büyük zarar vermişti. British Petrol (BP) firmasının okyanuz üzerine kurduğu ve petrol çıkarmak için kullandığı platfom patlama sonucu batmış ve 1 aydan uzun süredir yapılan onca müdahaleye rağmen olumlu bir sonuç alınamamıştı. Dün gelen haberlere göre petrol kuyusunun ağzını ağır çimento ve çamur ile kapatılma işleminin şimdilik olumlu sonuç verdiğini, önümüzdeki 48 saatte kesin bir sonuç alınabileceği açıklandı.

Sızıntının görüntüleri ve şimdiye dek okyanus sularına kaç varil petrol karıştığını, firmanın internet sitesinden canlı olarak izlenebilme olanağı sağlandı.

Sızıntı tam anlamıyla durdurulsa da uzmanlar doğal yaşamın bir daha eski haline gelmesinin çok zor olduğunu, özellikle nesli tükenmekte olan bazı deniz canlılarının tehdit altından olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca Louisiana sahil şeridindeki balıkçılığın bittiğin, bölgeyi ilerleyen günlerde daha büyük tehlikelerinde beklediği söylendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu