Genel

Referandum’da Evet mi ? Hayır mı ?

Ülkemizin gündemi şu anda referandum haberleri ile dolu. Parti liderlerinin bir biri ardına yaptıkları sert açıklamalar günlerdir televizyonlarda. İktidar “evet” temasını işlerken, muhalefetin anahtar kelimesi ise “hayır”. Peki ama neye evet diyeceğiz ? Ya da neye hayır diyeceğiz ? Hükümetin, Anayasa Değişikliğini, madde madde değil de bir bütün halinde halk oyuna sunma kararı da işleri biraz karıştırdı. Yani istediğimiz maddeye evet, istemediğimize hayır diyemeyeceğiz. Bütün pakete evet ya da külliyen hayır diyebileceğiz. Bundan dolayı, artık kimse anayasa değişikliğinin içeriğine ait bir bilgi vermiyor.
“Bizdenseniz evet deyin !” ya da “Bizi seviyorsanız hayır deyin !” gibi kampanyalar başladı.

Biliyoruz ki ihtiyacımız olan asıl şey bilgi. Bilmeden, okumadan, okuduklarımızın ne anlama geldiği hakkında düşünmeden oy kullanmak demokrasi ile ne kadar bağdaşır ? Liderler de duygu sömürüleri ile değil, bilgi vererek, anlatarak yaklaşmak yerine, halkımızı adeta küçük görerek “siz evet/hayır deyin, gerisini biz hallederiz” üslubu ile hareket ediyorlar.

Bu noktada medyaya da önemli pay düşüyor. Haberler haddinden fazla yüzeysel. Zaten içerikle ilgili konuşmayan liderlerin görüntüleri, yüksek bir tempoda, kısa videolar şeklinde veriliyor. Bu haberlerden sonra aklımızda, evet ya da hayır kelimeleri kalıyor. Referandum tarihi olan 12 Eylül 2010’dan önce bilgi verici ve içerikle ilgili programlar yapılmasını bekliyoruz. Bütün televizyon ve gazetelerin, bilgi verirken adalete de önem vermeleri gerekiyor.

Evvela bilinmesi gereken şu ki, 12 Eylülde vereceğimiz oy, yeni bir anayasa için değil. 1982 Anayasası ortadan kalkmıyor. Zaten defalarca kez değişmiş olan anayasamızda yeni bir takım değişiklikler yapılacak. Halk oylaması bu değişiklikler için. Darbe Anayasası değişmeyecek. Henüz bir sivil anayasamız olmayacak. Ama önemli noktalarda kritik değişiklikler tasarlanıyor.

Anayasa değişikliği tasarısının tam metnini buraya tıklayarak görebilirsiniz. En doğrusu okuyup, anlayıp, ona göre karar vermek. Kararınız sizin kişisel görüşünüzü yansıtmalı, ve doğrudan doğruya somut bilgilere dayanmalıdır. Unutmayalım ki vereceğimiz karar önümüzdeki yılları ve belki de çocuklarımızın hayatını etkileyecek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ŞEHİDE KELLE DİYENE, 7 TRİLYONLUK MALİKANEYE, 2.7 TRİLYONLUK GEMİCİĞE PEK TABİİKİ HAYIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu