ListeSinema

Seri Katil Temalı En İyi 15 Film

Daha önce bahsettiğimiz ‘Hapishane Temalı En İyi 16 Film‘ konusunun birçok sinemasever ziyaretçimizin işine yaradığını söylemesiyle, buna benzer film listelerine biraz daha ağırlık vermeye karar verdik. Ve bu seferki konumuzda seri katil temalı en iyi filmler oldu. Korku, gerilim, suç ve polisiye türlerini sevenlerin oldukça işine yarayacak, belki daha önce isimlerini dahi duymadıkları bu türdeki kaliteli filmlerden bahsedeceğiz. Birkaç kaynağa dayalı olarak hazırladığımız liste tamamen eleştiriye açık olmakla beraber sanıyorum listedeki filmlere de itirazı olan olmayacaktır. Listedeki filmler sadece son dönemde çekilen filmler oluşmuyor, 60′ lardan filmlere de yer veriyoruz. Ayrıca “Saw” gibi seri olarak çekilen filmlerin ilkine yer verildi. Yine “The Texas Chain Saw Massacre” gibi yeni versiyonları çekilen eserlerin de ilk çekilen, orjinal versiyonlarına yer verildi. Konuyu incelerseniz herhangi bir numaralandırma yapılmıyor ve liste kronolojik olarak hazırlandı.

Psycho / Sapık – 1960

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Martin Balsam, Lurene Tuttle, Vera Miles, Chief Tahachee

1960 yılında çekilmiş olmasına rağmen, halen günümüzde bile türünün en iyileri arasında gösterilen ‘Psycho‘, özellikle filmin son dakikalarında izleyenlerin nefesini tutup izlediği bir yapıt. Ünlü “duş sahnesinin” de neden halen bu kadar sinema tarihinde yer ettiğini filmi izledikten sonra daha iyi anlayacaksınız.

Konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; Marion Crane adlı genç kadın, çalıştığı şirkete ait 40 bin doları yanına alarak sevgilisiyle kaçmak niyetindedir. Yola çıktıklarında küçük bir motelde konaklamak zorunda kalırlar. Ve otelin sahibi Norman Bates, annesiyle sorunları olan bir adamdır. Seyrinde giden olaylar da Marion’ un duşa girmesiyle başlar.

Peeping Tom – 1960

Yönetmen: Michael Powell
Oyuncular: Moira Shearer, Anna Massey, Brenda Bruce, Karlheinz Böhm, Maxine Audley, Miles Malleson

Yine 1960 yapımı olan ‘Peeping Tom‘, şimdiye dek 50 yıl içerisinde türündeki birçok gerilim/seri katil filmine ilham kaynağı olmuştur. Filme izledikten sonra zaten sizde son dönem filmleriyle arasında baya bir benzerlik olduğunu göreceksiniz.

Çocukluğunda babası tarafından dövülen Mark Lewis’ in, bu anlardaki görüntülerini kameraya kaydeden babası yüzünden psikolojisi bozulmuştur. O da bunların hıncını genç kadınlarını öldürerek ve onların acı çekişlerini kameraya kaydederek almaktadır.

The Boston Strangler / Boston Canavarı – 1968

Yönetmen: Richard Fleischer
Oyuncular: Tony Curtis, Henry Fonda, George Kennedy, Mike Kellin, Hurd Hatfield, Murray Hamilton, Jeff Corey , Sally Kellerman

Albert De Salvo’ nun hayat hikayesinden filme uyarlanan Boston Canavarı, genç kadınları kendisine hedef olarak seçen, 60′ lı yılların Amerikasında 18 ayda 13 genç kadını öldüren bir seri katildir. Öldürdüğü kadınlara çeşitli işkenceler yapıyor, arkasında da mutlaka bir imza bırakıyordu.

Dirty Harry / Kirli Adam – 1971

Yönetmen: Don Siegel
Oyuncular: Clint Eastwood, Maurice Argent, John Mitchum, Harry Guardino, John Vernon, Andy Robinson

Kült bir polisiye film olarak hafızalara kazınan ve Clint Eastwood‘ un Dirty Harry karakterini bu filmden sonra 4 defa daha oynamasını sağlayan Dirty Harry filmi, türünün adeta ilhan kaynağı oldu. Halen çekilen polisiye-aksiyon filmlerinde, Dirty Harry’ den bir şeyler bulmak mümkündür.

Dirty Harry lakaplı Harry Callahan, San Francisco şehrine korku salan dürbünlü tüfekli seri katilin peşine düşer. Bu kovalamaca Harry, hukuk kurallarını yok sayarak kendi kurallarıyla katili yakalama niyetindedir. Seri katil olan ‘Scorpio‘ nun, gerçekte ABD tarihinin çözülemeyen ‘Zodiac’ olayından esinlenerek yaratıldığı bilgisini de ekleyelim.

Badlands / Kanlı Toprak – 1973

Yönetmen: Terrence Malick
Oyuncular: Martin Sheen, Sissy Spacek, John Carter, Ramon Bieri, Warren Oates, Alan Vint

Gerçek bir olaydan esinlenen Badlands, aslında aksiyonun çok fazla olmadığını bir yol hikayesi. Kit ve kız arkadaşı Holy, Montana’ ya doğru çölün sessizliğinde uzun bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk sırasında bazen mecburiyetten bazen de ‘öyle gerektiğinden’ ama kendilerine bir oyunmuş gibi gelen cinayetler işlerler.

The Texas Chain Saw Massacre / Teksas Katliamı – 1974

Yönetmen: Tobe Hooper
Oyuncular: Gunnar Hansen, Teri Mcminn, Allen Danzinger, Ed Guinn, Edwin Neal, Jerry Green, Marilyn Burns

Yine gerçek bir olaydan esinlenerek sinemaya uyarlanan ve sonrasında defalarca yeni versiyonları çekilen filmde pek fazla kanlı sahne olmasa da gerilim ve adrenalinin her saniye tavanda olduğu bir film.

Sally, kardeşi Franklin ve 3 arkadaşı Teksas’ a gitmek üzere yola çıkar. Yol üzerinde aldıkları bir otostopçu önce normal bir tavır sergilerken birden Franklin’ in fotoğrafını çeker ve onu satmak ister. Ancak Franklin resmi almayınca onun kolunu keser. Buna bir anlam veremeyen gençler otostopçuyu bırakarak yollarına devam ederler. Şaşkınlıkları hala geçmeyen grup Sally’ nin evine gider ve o ev içlerinden bazıları için yolun sonu, bazıları içinde hayatları boyu unutamayacakları bir trajediye dönüşecektir.

Henry: Portrait of a Serial Killer – 1986

Yönetmen: Steven A. Jones
Oyuncular: Michael Rooker, Anita Ores, Anne Bartoletti, Denise Sullivan, Elizabeth Kaden

Şimdi dek yaşamış en cani seri katillerden biri olan, Henry Lee Lucas‘ ın gerçem yaşam öyküsünden yola çıkılarak 1986 yılında çekilen Henry: Portrait of a Serial Killer, adından da anlaşılabileceği gibi vahşice işlenen cinayetler ya da katilin kim olduğu filmin sonunda açıklanan sürpriz finalleri filmler gibi değil. Bir seri katilin neden cinayet işlediğini daha doğrusu hangi sebeplerin ona hiç bir amaç yokken rastgele seçtiği insanları öldürebildiğini akıcı, sade ve bir o kadar da rahatsız bir şekilde anlatıyor.

Filmin kısaca konusundan bahsedersek. Henry hapishanede tanıştığı ve daha sonrasında aynı evi paylaşacağı, uyuşturucu bağımlısı Otis ile nedensiz yere insanları öldürmeye başlar. Hatta bazen insanları öldürürken ellerinde kamera ile o anları kaydeder ve daha sonra yavaşlatılmış şekilde izlerler. Birlikte işledikleri seri cinayetler devam ederken, zamanla Henry’ nin küçüklüğünde yaşadığı travmaları, onu neyin bu kadar vahşice cinayetler işlemeye ittiğini öğreniyoruz.

Manhunter / İnsan Avcısı – 1986

Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Joan Allen, Brian Cox, William Petersen, Stephen Lang, Dennis Farina, Kim Greist, Tom Noonan

Edward Norton, Anthony Hopkins ve Ralph Fiennes’ lı oyuncu kadrosuyla 2002 senesinde yeniden aynı senaryo üzerine çekilen “Red Dragon” filmini izlediyseniz, filmin orjinali olan “Manhunter” ı da kesinlikle çok beğeneceksiniz.

Eski bir FBI ajanının, daha önce yakaladığı ünlü seri katil Dr. Hannibal Lecter‘ dan da yardım alarak, şehri kana bulayan bir seri katili yakalamak için göreve geri dönmesini konu alan filmde Hannibal’ ın gençlik hallerini de görebiliyoruz.

The Silence of the Lambs / Kuzuların Sessizliği – 1991

Yönetmen: Jonathan Demme
Oyuncular: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Ted Levine, Scott Glenn, Obba Babatunde, Roger Corman

Kuzuların Sessizliği kesinlikle türünün en iyi örneği olan bir başyapıt. Anthony Hopkins’ in, Hannibal Lecter karakterini mükemmel olarak canlandırdığı ve halen Anthony Hopkins dendiğinde akıllara ‘Hannibal’ karakterinin gelmesinin de sebebidir Kuzuların Sessizliği.

Kurbanlarını öldürdükten sonra derileri dahi yüzecek kadar cani olan bir seri katili yakalamak için, akademiden yeni mezun olan genç FBI ajanı Clarice Starling görevlendirili. Fakat bu katili yakalamak sandığından çok daha zor olacaktır. Bunun için akıl hastanesinde yatmakta olan, öldürdüğü insanların etlerini yiyen Hannibal Lecter’ dan yardım almak istiyordur. Clarice, Hannibal’ dan bilgi almak için sürekli akıl hastanesinde bulunuyor ve ilişkileri yavaş yavaş ilerliyor hatta Hannibal’ a artık güveniyordur.

Natural Born Killers / Katil Doğanlar – 1994

Yönetmen: Oliver Stone
Oyuncular: Robert Downey Jr., Tommy Lee Jones, Woody Harrelson, Ashley Judd, Juliette Lewis, Tom Sizemore

Kuzuların Sessizliği gibi yine bu türün en iyi örneklerinden biri olan Natural Born Killers, hem bir seri katil filmi hem de günümüz medyasına ince göndermeler yapan ve bu yüzden de sıradan seri katil filmlerinden ayrılan, kurgusu ve çekimleriyle oldukça başarılı bir yapım. Filmin hikayesinin Tarantino’ ya ait olması da filmi izleyenler için diğer filmlerden ayrı kılan bir etkendir herhalde.

Mickey ve Mallory, birbirlerine aşık ve sadece cinayet işlediklerinde mutlu olabilen bir çifttir. Filmde, yaptıklarından hiç pişman olmadan yollarına devam ederken, medyada bir kahraman gibi gösterilmeleri az önce de söylediğimiz gibi günümüzde çığırından çıkan medyaya bir göndermedir.

Seven – 1995

Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey, Gwyneth Paltrow, R. Lee Ermey, John Cassini

Seri katil filmi dendiğinde birçok kişinin aklına gelen film kuşkusuz ki ‘Seven‘ dır. Hatta filmin çekildiği dönemde pek alışık olmadığımız bir final sahnesi vardır ki, belki bugün çekilseydi ‘Seven’ sinema tarihinde bu kadar önemli bir film olmazdı. Oyunculuk ve kurgunun üst düzey olduğu, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri.

Her gün bir kurbanını, yedi ölümcül günahtan birini işledikleri için acımasızca öldüren bir seri katili yakalamak için dedektif Somerset ve şehre yeni gelen dedektif David Mills görevlendirilir. Peşinde oldukları seri katil, cinayetleri hiç bir iz bırakmadan, sadece geldiklerinde suç mahallinde polislerin bulmalarını istediği küçük notlar bırakarak işlemektedir.

American Psycho / Amerikan Sapığı – 2000

Yönetmen: Mary Harron
Oyuncular: Christian Bale, Reese Witherspoon, Jared Leto, Willem Dafoe, Josh Lucas, Chloe Sevigny

Amerikan Sapığı, tam anlamıyla psikolojik-gerilim türünün en iyi örneklerinden biridir. Christian Bale’ in, genelde durağan giden filme üst düzey bir oyunculuk sergilemesi, belki de filmi sıradanlığın dışına çıkaran en büyük etken.

Wall Street’ te genç bir broker olan Patrick Bateman, dışarıdan bakıldığında pahalı arabalara binen, şık takım elbiseler giyen ve nişanlısı evlilik hazırlığından gayet normal bir adamdır. Ancak geceleri kadınları öldüren ve bu cesetlerden topladığı parçaları evinde saklayan bir seri katildir.

Monster / Cani – 2003

Yönetmen: Patty Jenkins
Oyuncular: Charlize Theron, Christina Ricci, Pruitt Taylor Vince, Bruce Dern, Annie Corley, Brett Rice

Aileen Wuornos’ un gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak çekilen ‘Monster’ filmi için Charlize Theron‘ un saatler süren makyajı ve aldığı kilolar ile epey konuşulmuştu. Filmi izlerken de zaten bu karakteri canlandıranın Charlize Theron olduğuna inanmak zor geliyor.

Lezbiyen bir hayat kadını olan Wuornos, çocukluğunda geçirdiği trajik olayların sorumlusu olarak gördüğü erkeklerle, önce ilişkiye giren ve 7 erkeği canice öldürdükten sonra ormanlık alana saklayan bir seri katildir. Karşısına güvenebileceği, sevebileceği biri çıktığında bu vahşete bir son verir. Ancak geçmişte yaptıkların kaçması kolay olmayacaktır.

Saw / Testere – 2004

Yönetmen: James Wan
Oyuncular: Tobin Bell, Danny Glover, Michael Emerson, Shawnee Smith, Leigh Whannell, Ken Leung

İlk filmin yakaladığı başarının ardından, 2010 yılında çekilen Testere 7 ile final diyen serinin bu denli beğenilmesi, bugüne kadar belki de çok az filmin yaptığı, filmi izlerken izleyicinin beyin jimnastiği yaparak bir sonraki adımı düşünmesidir. Türüne farklı bir boyut kazandırdığı, sonuna kadar büyük bir merakla izlenen filmler listesinde en başlarda olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Birbirini tanımayan iki adam, pis bir banyonun içinde ve birbirlerine zincirlenmiş olarak uyanırlar. Buraya nasıl geldiklerini ve neden bu durumda olduklarını düşünürken yanlarında kafası kısmen kesilmiş bir adamı fark ederler. Bundan sonra da adeta bir bulmacanın parçalarını toplayarak buradan çıkmak için çabalarlar.

Zodiac – 2006

Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Dermot Mulroney, Clea Duvall, Adam Goldberg

1960′ ların Amerikasında yaşanan, dosyası hala kapanmamış gerçek bir olaydan yola çıkılarak çekilen film, hem halen dahi çözülememiş bir olay olması hem de David Fincher’ ın yönettiği bir film olmasından dolayı, izlerken kafanızda sürekli sorular oluşturan, katilin kim olduğuna dair bir ipucu bulmak için heyecanla izlediğiniz kaliteli bir film.

San Francisco şehrinde dehşet saçan Zodiac lakaplı seri katil ya da katiller, her işlenen cinayetten sonra polis merkezini arayıp, şifreli mektuplar gönderip adeta onlarla dalga geçiyordur. İşlenen 13 cinayete rağmen dedektiflerin halen somut bir delil bulamamış olmaları da davayla ilgilenen herkesi çaresiz bırakmaktadır. Bu işi çözmeyi saplantı haline getirmiş 4 polisten 3′ ü da davayı bırakırken, geride kalan dedektif ise katili bulmak için son ana kadar çabalayacaktır.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Unutulan filmler var
  Mesela kemik koleksiyoncusu
  Hallowen ,13. Cuma ,scream şu anda aklıma gelen serinin en iyileri
  Yada
  Geçen yaz ne yaptığını biliyorum 🙂

 2. kesinlikle koleksiyoncu ve 13. cuma filmleri güzeldir izlemenizi tavsiye ederim

 3. alemsiniz kurmaca kan gövdeyi göturen abuk sabuk filmleri örmek gösteriyorsunuz bu yakardaki filmlerden cogu gercek seri katilllerden alinma senaryolar ya da sinema kalitesi ve oyuncu kalitesi olan filmler

 4. Natural born killers seri katil filmi sayılmaz, daha çok aksiyon-macera – suç filmi temalı film sınıfına giriyor atmosferi nedeniyle.

 5. arkadaşlar izlediğimiz güzel filmleri birbirimizle paylaşırsak güzel olur benim size tavsiye edeceğim filmler 1-davetsiz 2-yüksek tansiyon 3-ıssız ev daha çok film var ama bunlar çok güzel filmler izlemeyenler için tavsiye edeceğim filmler bunlar

 6. sevgililer günü katliamı 13.cuma koleksiyoncu saçma sapan anlamsız kanlı filmler ama psycho american psycho hannibal lecter ilk korku cani seven gibi filmler bir başyapıt

 7. birkaç yanlış bilgi var:

  mesela testerede iki adam birbirlerine zincirlenmiş değil, aynı tuvaletin iki ayrı köşesinde borulara zincirlenmiştir.

  yine amerikan sapığında bateman pahalı arabalara binmez, hatta film boyunca hiç arabaya binmez, yürüyerek evine gider veya taksi kullanır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu