Gündem

WikiLeaks Nedir? Site Neden Kapatılamıyor?

Bu gece dünyayı sarsan belgeleri basına servis eden WikiLeaks ve sitenin kurucusu Julian Assange‘ in adını uzun bir süre daha duyacağız büyük ihtmalle. Bütün medya organlarında yayınlanan belgelerin içeriklerini ve süreci yakından takip edeceğiz. Ancak merak edenler için WikiLeaks’ in kısaca tarihini ve merak edilen bazı soruları cevaplayalım.

WikiLeaks hakkında çok detaylı bilgiler olmasa da, kendi sitelerinde yazan bilgiye göre; bir grup muhalif gazeteci, matematikçi ve bilgisayar uzmanı tarafından Julian Assange’ in yöneticilğinde İsveç‘ te kuruldu. Gizli kalmış, açıklanmayan belgeleri bir şekilde ele geçirip basına servis etmesiyle, özellikle Amerikan hükümetinin başbelası haline gelmiştir. Julian Assange, bu gece ki olayın gerçekleşeceğini çok önceden tarih vererek belirtmiştir. Ancak dünyanın süper gücü sayılacak ülkelerin bir şekilde bu organizasyonu durduramamasının sebebi İsveç merkezli olmalası. Bilgisayar sistemlerine müdahele edilememesi de, Stockholm şehrinde yerin 30 metre altında, nükleer bombaya dahi dayanıklı bir sığınakta serverlarını muhafaza etmeleri. Bu resmi incelerseniz zaten nasıl bir güvenlik önlemi aldıklarını görebilirsiniz.

Wikileaks Nedir

Bu son olaydan sonra, dünyanın gündemini belirleyen Julian Assange’ ın sitesi WikiLeaks’ e bir çok ülke erişim yasağı getirdi. Yasaklarla tanınan Türkiye şaşılacak şekilde henüz bir erişim yasağı uygulamadı. Gerçi erişim yasağı olsa da artık belgeler Torrent sitelerinde dahi dolaşıyor. Belli ki daha uzun süre tüm dünya WikiLeaks’ ı konuşmaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu