EğitimGündem

Yeni Ales Sisteminin İlk Sınavı Yapıldı, Farketmez.net Oradaydı !

19 Aralık Pazar sabahı binlerce yüksek lisans ve akademik kadro adayı Ales sınavında ter döktü. Ben de farketmez.net’i temsilen sınavdaydım. En baştan belirteyim, sınava sözel puanı hedefleyerek girdiğim için Mat 2 sorularını görmedim. Önceki Yeni Ales Sistemi yazımızı okumayanlar için biraz bahsedelim. Eski sistemde 80 Sözel, 40 Sayısal 1 ve 40 Sayısal 2 olmak üzere toplam 160 soru vardı. Süre 180 dakikaydı. Yeni sistemde de süre değişmedi. Ancak 50 sözel 1, 50 sayısal 1, 50 sözel 2 ve 50 sayısal 2 olmak üzere 200 soru var. Sayısalcılar için 2 sayısalbölümü ve sözel 1, eşit ağırlık için de 2 sayısal  bölümü ve sözel 1 çözülmesi gerekiyor ancak tabi ki ağırlıklar farklı. Sözelciler için ise 2 sözel ve sayısal 1 çözülmek durumunda.

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Sınava sözelci olarak girdim ve Sözel 1 den çözmeye başladım. İlk 42 soru çok rahat geçti. Paragraf soruları eşit dağıtılmış gibi gözüküyordu. Değişik bir soru tarzı olarak, cümle sıralaması yerine cümle öbeklerinden paragraf oluşturma sorusu vardı. Paragrafın son cümlesi sorulmuştu. Genel olarak çok zor bir soru değildi. Belli soru stillerinden birkaç soru üst üste vardı ancak aynı stilden çok soru üst üste sorulmamaya dikkat edilmişti. 43. soruya gelindiğinde merak edilen mantık sorularıyla karşılaştık. 2 mantık sorusunun içinde 4’er taneden 8 soru vardı. İlk mantık sorusu beni oldukça zorladı. Çünkü alıştığımız 2 unsurlu sorulardan değildi. Hem haftanın günleri, hem etek hem de gömlek renklerinden oluşan 3 elemanlı bir soruydu. Çözemeyince bir moral bozukluğu oldu ama o anda bırakıp sayısala geçtim. Sayılal 1 çok zor değildi. Arada zorlayıcı birkaç soru vardı. Sayısal 2 bölümünü çözen arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre sayısal 2 oldukça zormuş. Sözel 2 bölümünde ise bir paragraftan 3-4-5 soruluk paragraflar vardı. Paragraflar uzundu ama rahat anlaşılabiliyordu. Ayrıca 1. bölüme göre daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Şpheye düşüren yakın şıklar sözel 1 bölümünde yoktu ama sözel 2’ye birkaç tane serpiştirilmişti. Sözel 2 de de 2 adet mantık sorusu vardı. Bunlardan ilki 3 elemanlı, ikincisi klasik mantık sorusuydu. Bunları çözüp moralim yerine geldikten sonra, sözel 1 bölümündeki mantık sorularını da çözebildim.

Belirtelim ki, zaman 10 dakika daha artmış olmasına rağmen, yine yetmiyor yine yetmiyor. Ciddi düşünüyorsanız, ÖSS’ye hazırlanır gibi zaman kullanmayı öğrenmek gerekir. Yeni sistemde ilk sınav yapıldığına göre bu sisteme göre deneme sınavları da yayın evlerinden çıkmaya başlar. Bunları kullanabilirsiniz.

Yeni Sisteme göre yeniden düzenleyeceğimiz Ales Puan Hesaplama sistemi için biraz daha beklemeniz gerekecek. Netler ve puanlar belli olduktan sonra standart sapmayı öğrenir öğrenmez, yeni ales puan hesaplama motorunu sizlerle paylaşacağız. Ales ile ilgili her türlü sorunuz ve sorununuz için sizinleyiz. Ayrıca kafanıza takılan bir soru olursa yarın sorular açıklandıktan sonra bizlerle paylaşabilirsiniz. Özellikle sözel sorulardan anlamadığınız olursa elimizden geldiği kadar açıklamaya çalışırız.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Farketmez.net adresinde kalın, esen kalın.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Merhaba sözel 2 deki 47.sorunun cevabı C değilmi ÖSYM D şıkkını vermiş

 2. Merhaba,

  Sınav soruları kolay olmasına rağmen (sözelciyim bu arada) bahsetmiş olduğunuz mantık sorularını malesef yapamadım. Bu sınavdan 55 almam gerekiyor,
  Ancak Sözel 1 den 29, Sözel 2 den 32, sayısal 1 den de 10 netim var.

  Bir türlü yeni sisteme göre yaklaşık puan hesaplaması yapan program bulamadım,
  Sizce bu netlerle 55 almam mümkün mü?

  Bilgilendirirseniz çok sevinirim

 3. Maalesef benim de yanlış yaptığım sorulardan biri. Çünkü göz ardı ettiğimiz bir nokta var. Emrah ve Fırat Çekiç yarışmasında birlikte yarışabilirler. Böylece Emrahın yarışma hakkı biter. Ancak Fıratın bir yarışmada daha yalnız yarışabilme şansı kalır. Bunu da cirit atma da kullanabilir. Dolayısıyla cevap maalesef D şıkkı.

 4. Merhabalar,
  Netleriniz tam sınırda gibi gözküyor. İnşallah 55 alabilirsiniz ancak alamama ihtimaliniz daha yüksek gibi, alamazsanız da üzülmeyin, Mayıs 2010 Ales sınavına daha tecrübeli olarak girebilirsiniz. İyi çalışmalar…

 5. merhaba
  ea puanı hesaplamak için şöyle bir formül kullandık ama haliyle standart puanlar dahil değil.
  ea: say1.0.4+söz1.0.4+say2.0.2+50
  benim netlerim de şöyle: say1: 45.75, söz1: 45.5, say2: 26. say2’yi yetiştiremedim 🙁
  sizce benim puanım tahminen nedir?
  bir arkadaş standart sapmanın 15 puan civarında olacağını tahmin etmişti.
  sizce bu gerçekçi mi? bana çok yüksek göründü.
  teşekkürler

 6. Merhabalar, sitemizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.
  Bu formül kılavuzda verilen formül, arkadaşınızın söylediği de doğru olabilir, ancak net bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Yeni Ales Puan Hesaplama Sistemimizi aktif eder etmez oradan daha yakın bir sonuç hesaplayabilirsiniz, lütfen bizi takip etmeye devam ediniz.

 7. Takip ediyoruz, ancak henüz yeni sisteme göre hazırlanmış bir puan hesaplama yöntemi göremiyoruz, sınav açıklanacak neredeyse…

 8. Öncelikle herkese yorumlarından dolayı teşekkür ederiz.
  Üzerinde çalışıyoruz ancak, standart sapma gerçekten işimizi zorlaştırıyor. En geç 5 Ocak 2011’e kadar sizinle yaklaşık bir puan hesaplama sistemi paylaşmış olacağız. Teşekkürler….

 9. merhabalar ea da ve say da 5er yanlsım var istanbulda ilk sıralarda yer alan üniversite programları ıcın yeterlı mıdır?:)

 10. hocam sizi halen takip ediyoruz… en son ayın 5’ine kadar bi puan hesaplama motoru hazırlayacaktınız.. ama halen bir şey göremedik. en geç dediğinize göre bugün yayınlamış olmanız gerekiyorduda…

 11. gerçekten çok teşekkür ederim,internette yeni sisteme dair açıklayıcı tek güzel bilgi,çok sağolun…

 12. merhabalar ben eşit ağırlık öğrecisiyim ama sınavda sayısal-1 sözel-1 ve sözel-2 yaptım burdan gelecek sözel puanıyla tercih yapabilirmiyim?yoksa eşit ağırlık öğrencisiyim diye illa eşit ağırlıktan mı girmem gerekiyo bilgilendirirseniz sevinirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu