Dekorasyon

Bahçe Dekorasyonu (1) Çit Bitkileri

Bahçe dekorasyonu deyince akla, bahçe mobilyaları, süs eşyaları, aydınlatma malzemeleri ve sair eşyalar geliyor. Aslında Bahçe dekorasyonunu bir bütün olarak düşünmek gerekir. Bahçeniz ister küçük olsun ister büyük, kapısından girildiği andan itibaren insana huzur veriyor, ruhunu genişletiyor ve bir köşesinde oturup güzel bir zaman geçirme isteği veriyor ise o bahçe iyi dekore edilmiş demektir.

Bahçe dekorasyonu ile ilgili ilk yazımız, bahçeyi çevreleyen çit, duvar, çit bitkisi veya diğer çevreleme üniteleri ile ilgili olacak. Son yıllarda yükselişte olan çevreleme ünitesi çit bitkileridir. Çit bitkileri çok çeşitli ancak en çok tercih edilen üç tipinden bahsedebiliriz.

Bu tiplerden ilki, lükstrüm ya da halk arasında şimşir bitkisi olarak bilinen koyu yeşil yapraklı ve kışın da yapraklarının büyük bir bölümünü dökmeyen çit bitkisidir. Lükstrüm arsız olarak bilinen bitkilerdendir ve bir dalını koparıp toprağa sokarsanız %80 ihtimalle tutar. Budama tarzınıza göre çok yüksek iri yapraklı duvarlar ya da küçük yapraklı alçak duvarlar oluşturabilirsiniz. Şekillendirmesi kolay olduğundan istediğiniz şekli de verebilirsiniz. Bu bitkinin bir iki resmini sizinle paylaşıyoruz.

Bahçe çevrede kullanılan çit bitkilerinin ikinci tipi yine iki renkli lükstrüm olarak bilinen bir bitkidir. Yaprakları daha küçüktür ve daha yumuşak bir dokusu vardır. Açık sarı ve yeşil yaprakları vardır. Daha kısa duvar oluşturmada kullanılabilir. Bu iki tipin de çeşitli türleri vardır. İçine tel takılıp farklı şekiller verilerek süs bitkisi olarak da kullanılabilir.Aşağıda iki renkli lükstrümün de resmini görebilirsiniz.

Bahsedeceğimiz üçüncü tür ise biberiye bitkisidir. Bu bitkiyi çit bitkisi olarak kullanırsanız çok amaçlı olarak da kullanabilirsiniz. Biberiye bitkisini sık bir şekilde ekip, bir iki sene sabırla büyütürseniz hem güzel kokulu bir çite sahip olabilir, hem de kuruyan yapraklarından çay ya da baharat elde edebilirsiniz. Biberiye iğne yapraklı bir bitkidir ve suyu da fazla sevmez. Köklerinin hava almasını sağlayabilirseniz çabuk ve gür bir şekilde büyür.

Yukrıdaki resimde çit olarak uygulanmamış ancak yan yana sık bir şekilde ekip büyüttüğünüzde gerçekten güzel bir görüntü oluşturduğunu görebilirsiniz.

Bu bahsettiğimiz türlerin dışında kullanabileceğiniz bir çok çit bitkisi türü de vardır. Hatta şimşir görünümlü plastik çit üniteleri de mevcut. Tabi ki biraz fazla emek vererek yetiştirdiğiniz çitin yerini tutmaz ancak pratik bir çözüm olarak düşünebilirsiniz.

İkinci yazımızda bahçe mobilyaları, masa ve sandalyelerden bahsedeceğiz, bahçe dekorasyonuna meraklı iseniz farketmez.net adresini takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bilgiler gayet güzel..merak ettiğim, her iklimde yetişirmi veya hangi iklimlerde yetişir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu