Gündemİnternet

İnternet Sansürüne Ünlü İsimler de Tepki Gösterdi

BTK’ nin hosting firmalarına gönderdiği, içerisinde ‘sakıncalı’ kelimelerin bulunduğu liste ile başlayan internet sansürü tartışmaları, Türkiye’ de internetin ölüm tarihi olarak adlandırılan 22 Ağustos 2011‘ de yürürlüğe girecek, BTK’ ya göre Güvenli İnternet Hizmeti, birçoklarına ise göre ‘İnternetin Filtrelenmesi‘ hadisesini protesto etmek için İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye’nin birçok kentinde 15 Mayıs 2011 saat 14:00′ te eş zamanlı olarak protesto yürüyüşleri olacak.

Ekşi Sözlük, İTÜ Sözlük, Uludağ Sözlük, İnci Sözlük vs. hemen hemen tüm sözlüklerin;  Bobiler, Zaytung, Bildirgec vs. gibi sitelerin ve ‘sansurekarsi.com‘, ‘sansuresansur.org‘, ‘yasaklamakyasaktir.com‘ adresli sansüre karşı olan sitelerin birleştiği platformlarda protesto yürüyüşüne destek verecek. İnternet sitelerinin yanı sıra Facebook’ ta oluşturulan ‘İnternetime Dokunma‘ adlı etkinlikle, bireysel olarak yürüyüşe katılacağını belirten kişilerin sayısı da 600 bini geçmiş durumda.

İnci Sözlük, Kötü Sözlük ve Uludağ Sözlük, internet sansürüne dikkat çekmek ve protesto yürüyüşüne destek olmak isteyen 20′ ye yakın ünlü, ‘internet sansür‘ üne karşı videolarda tepkilerini belirttiler. Derya Köroğlu, Bedük, Kendi, Özge Fışkın, Zeynep Tunuslu, Haluk Levent bu isimlerden sadece birkaçı. İlk etapta bu isimlerin videoların medyada yer almasından sonra sanıyorum daha birçok ünlü isim, internet sansürüne karşı tepkilerine dile getirmek için kamera karşısına geçmek isteyecektir.

Videolarından birkaçına konunun devamında yer verdik. Diğer isimlerinde videolarını izlemek istiyorsanız buradan tüm videolara ulaşabilirsiniz.

Son olarak; yürüyüş tarihine çok kısa bir süre kala videoların yayınlanması biraz kötü olsa da, yürüyüşten sonraki günlerde de medyada yer verilebilir ve sokakta yürüyen binlerce insanı umursamayacak kişilerin belki biraz dikkatini çeker diye düşünüyorum.

Derya Köroğlu (Yeni Türkü)

http://www.youtube.com/watch?v=eq2Y9zXKK-4

Bedük

http://www.youtube.com/watch?v=j8j3jPJcuco

Kendi

Özge Fışkın

Zeynep Tunuslu

Haluk Levent

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ne sansürü ya, bence evde interneti rahatça kullanmamızı, çocuklarımızdan sakınacağımız bir şey kalmamasını sağlayacağı için BTK çok isabetli bir iş yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu