Dizi

Spartacus Vengeance Sezon Finali’nin Ardından…

 

Şimdi uzun uzun tekrar anlatmayalım. Bizi takip edenler biliyor ki, Spartacus dizisinin sezon numaralarında bir problem var. Yani Blood and Sand adı ile yayınlanan ilk sezonun ardından, müteveffa Andy Whitfield’in sağlık problemleri dolayısiyle, 6 bölümlük bir prequel yayınlanmıştı. Bu aslında 2. sezon değildi. Ancak bir çok internet sitesinde bundan 2. sezon olarak bahsedildi. Yani eğer prequel 2. sezon ise, bu izlediğimiz Spartacus Vengeance 3. sezon oluyor. Eğer Gods of the Arena adı ile yayınlanan prequele sezon numarası vermez isek, Spartacus Vengeance 2. sezon oluyor ki bu son söylediğimiz bizce de doğru.

Spartacus Vengeance başladıktan sonra herhangi bir yazı yazmadık çünkü biz de büyük bir merak ve ilgi içinde yeni haftanın gelmesini ve yeni bölümün yayınlanmasını bekliyorduk. Bugün itibariyle Spartacus Vengeance ya da Spartacus 2. Sezon finali yayınlandı ve yine bizlere muhteşem bir duyusal şölen sundu.

İyi ki de bu arada yazı yazmamışız. Çünkü son bölümde çok şeylerin aslında göründükleri gibi olmadıkları ortaya çıktı. Mesela Lucretia’nın aslında kafayı kırdığını ama akıllı taklidi yaptığını anladık. O da layik olduğu sonu buldu. Yani diğer sezonda tekrar ortaya çıkmazsa.

İlithya her zaman olduğu gibi hayatta kalmayı başardı gibi gözüküyor. Kadın dokuz canlı olduğundan yapacak bir şey yok.

Ashur denen insan ziyanı, yılanla fare arası mahluk da 3 kılıç darbesi ile kafası vücudundan ayrılarak, -hem de bir zamanlar günahına girdiği Naevia’nın elinden- cehennemin dibini boyladı. Ama bu sezon ona duyduğumuz nefret de tavan yapmıştı. Ölmesi iyi oldu.

Spartacus ve ekibi de çok kayıplar verdi ama, acımız Oneamaus’un kaybıyla büyüdü. Piskopat Mısırlı tarafından sol gözü oyulan Doktore, buna rağmen sonuna kadar savaştı. Ölürken de Gannicus ile sohbeti çok acayipti. Karısının kendisini aldattığı adamla hala kardeşim tarzında konuşması ve ayrıca seni karşılayacağız demesi garipti. Niye karşılayacaksın öbür tarafta da seni aldatsınlar diye mi, Oneamaus’a yakışan bir son olmadı.

Mira, okuyla çok adamın hayatını kurtardı ama ok atacağım derken baltayı da yedi. Spartacus hiç bir zaman ona beklediği ilgiyi göstermeyeceğinden, ölümü belki de kendisi için iyi oldu. Ve gelecek sezon Spartacus için yeni bir bayan arkadaş geleceğinin de habercisi oldu.

Naevia’yı canlandıran aktristin değişmesi hoş olmamış. Önceki Naevia bundan çok çok daha güzeldi. Crixus’un yanında biraz yavan kaldı bu Naevia.

Glaber, ağzından akciğerlerine kadar giren bir kılıç darbesiyle son nefesini verdi. Spartacus için bir intikamdan başka bir şey ifade etmese de bir düzene başkaldırının, Batiatus’tan sonra gelen ikinci büyük kurbanı oldu.

Bir hayal kırıklığını da belirtelim, bu sezon o kadar iple çekildi, o kadar dört gözle beklendi ki, en azından 13 bölüm olur diye bekliyorduk. 10. bölümde sezon finali yapması Spartacus hayranlarını bir hayli üzdü.

İşte bence dizinin bizim açımızdan en önemli yerine geldik. Aysun Gültekin ve Eledim Eledim Hölük Eledim Aynalı Beşikte Canlar Bebek Beledim, Büyüttüm besledim asker eyledim, gitti de gelmedi canlar buna ne çare. Bazılarınız ne alaka diyecek, biz de onlara Lucretia’nın uçurumdan atladığı sahneyi dikkatli dinleyin diyeceğiz. “Aklımı alan, Ehli din olan” kelimelerin duyacaksınız işte o zaman bu türküyü hatırlayacaksınız. Eve Spartacus dizisinde bizden bir Türkü duyduk. Hem de daha önce Köprü, Kurtlar Vadisi gibi dizilerde sesini duyduğumuz, Türk Halk Müziğinin kusursuz sesi Aysun Gültekin. Gitti de gelmedi canlar buna ne çare ?

Devrim Tarihinin başlangıcı diyebileceğimiz Spartacus ve ordusunun, artık ordu diyebiliriz, hikayesini anlatan bu dizi, 1-2 sezon daha devam edecekmiş gibi gözüküyor. Zira hem dizinin süresi kısa hem de sezon içindeki bölüm sayısı az. Asgari 2 sezon daha Spartacus izleyecek, bu sezonlar yayınlanana kadar da eski bölümleri ile idare edeceğiz gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. benim gibi diğer spartaküs sevenlerde bu yeni sezonu iple çektik ve acaba yeni başrol oyuncusunun diziye nasıl katkı yapacağını yada sırıtıp sırıtmayacağını merak ettik 1. bölümden itibaren Andy Whitfieldin pekte aranmadığını yeni gelen başrol oyuncusununda çok iyi olduğunu gördük ve dahada bağlanır olduk soluk soluğa 10 bölüm bitti açıkcası ne kadar izlersek izleyelim doymayacağımız bir sezon oldu gönül isterdiki 10 değilde 13 bölüm olsaydı ama hakikaten gelmiş geçmiş en iyi dizidir benim görüşüme göre hatta çoğu filimlere taş çıkartır cinsten bir dizinin 3. sezonunu bitirdik 🙂

 2. Yorumların için Tşkkürler .bence bu sezon çok kısa sürdü.finali erken yaptılar glaberin ölümü geriye konu bırakmadı birçok kişi öldü.Bence yeni sezonda yeni yüzler girecek diziye galiba ama en azından bu sezona dahil edilebilirdi.yeni sezon 2013 ten aşağı yayınlanmaz sanırım bilgisi olan varsa paylaşabilir mi acaba…

 3. Spartacus Vengeance den sonraki sezon ne zaman acaba bilen varmı arkadaşlar..

 4. Bu arada aslında bu 3.sezon olmuyor bence | ki doğruda…
  2.sezon çok kısa sürdü aslında doğru yazmış birde o andy daha iyiydi çoğu kişiye göre nereye bakarsan bak , anketler falan bak hattaha istersen ||@olcaytoo|| çünkü 1.sezonda bize andy’yi alıştırdılar 2.sezonda başka bir adam var bu üzücü olmuştu benim için hattaha izleyesim gelmemiştide kuzenimin zoruyla izlemiştim ama genede güzeldi…
  En çokta şu andy’nin şu sırıtmasını özlücem adam bambaşkaydı yaa 😀

 5. büyük ıhtımalle ocakta vs subatta baslayacak dıye duydum 🙁

 6. dızı gercekten harıka soluksuz ızledım de yenısı ne zman baslıcak :))

 7. Bence mira ölmemeliydi bide andy in yerini tam olarak dolduramamışlar

 8. Sayın admin okadar yorum yazmışsın boş yazmışsın zaten spastacus buraya bakan arkadaşlar hepsi izlemiş sadece ne zaman başlıyacak yeni bölüm onu merak ediyoruz o sacma yazını kaldırda bilgin varsa sitede paylaş… umarım yorumlara acısınızdır…

 9. @Gerekli; içerisinde küfür ya da hakaret içermeyen her türlü yoruma açığız tabi ki. Ancak biz bu konunun başlığından “Spartacus ne zaman başlayacak?” diye bir ibare yazmışmıyız ki hesap sorabiliyorsunuz? Başlık: “Spartacus Vengeance Sezon Finali’nin Ardından…” Yani sezonun kısa bir incelemesi.

  Sitemiz haber sitesi değil. Kişisel blog olarak yazıyoruz. Yani ister dizi incelemesi yazar, ister Spartacus’un hayat hikayesini yazar, ister de mantarlı et sote tarifi yazarız. Site bizim olduğundan bir sorun teşkil etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu