GündemOtomobilTeknolojiVideo

Uçan Arabalar Gerçek Oluyor: Airbus’tan Drone / Otomobil Pop.Up

Trafikte kaybedecek vaktiniz olmadığında aklınızdan mutlaka uçan bir arabaya sahip olmak ve diğer araçların üzerinden süzülerek gitmek istediğiniz yere varabilmek geçmiştir.

Airbus, sabırsız sürücülere, çok-modlu inanılmaz drone otomobil modelini tanıttı. Konseptin adı Pop.Up. Uçabilen ulaşım sistemi, Italdesign’ın sunumları ve videoları ile geçtiğimiz hafta başında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

Pop.Up’ın tasarımı iki kişilik oturma kapasitesi olan bir kapsül araç etrafında şekillenmiş. Bu özellik iki tür ulaşım modu için de geçerli. Tekerlekler ve pervaneler ise yolculuk sırasında kapsüle otomatik olarak eklenebiliyor. Hatta tasarım öyle bir özelliğe sahip ki, gideceğiniz yere en kısa yoldan ulaşan geleceğin toplu taşıma sistemlerine de entegre olabilecek. Yani trenlerde (metrolarda ya da metrobüslerde) oturabilmek için köşe kapmaca oynamaya gerek kalmayacak.

Pop.Up tamamen elektrikli ve otonom (kendi kendini kullanabilen) bir sisteme sahip olacak. Havada da yerde de kullansanız, karbon emisyonu sıfır olacak. Şu an için tasarım tamamen varsayımsal, ancak buna rağmen şirket Pop.Up’ın bir modelini pervaneleri ile birlikte Cenevre Auto Show’a getirdi.

 

Pop.Up mega şehirlerin geleceği için tasarlandı. Airbus’ın öngörüleri, tamamen yeni bir trafik sistemine sahip olmak üzere şekillenmiş. Son zamanlarda geleceğe dair öngörülen ulaşım sistemlerinin ana özelliğinde olduğu gibi Pop.Up da ride-sharing denilen ulaşımın paylaşılması esasını içeriyor.

Pop.Up’ın çok yakın bir zamanda gerçek olması beklenmiyor ancak bu tür drone otomobiller ile ilgili çalışmalar yapan şirketler arasında sadece Airbus’un adı duyulmadı. Şirket CEO’su Tom Enders, Ocak ayı içinde, drone otomobilin çalışan bir prototipini yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını söylemişti. Bu prototip, otonom bir drone otomobilin tüm özelliklerini taşıyacak. Bu tasarım, her şey yolunda gitse bile 2020 yılından önce genel kullanım için hazır olmayacak. Eğer yakın bir gelecekte  uçan bir otomobille gezinti yapmak isterseniz bu yaz için Dubai’de yolcu taşımacılığı yapılacağı duyurulduğundan Dubai’ye gitmek doğru bir karar olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu